Złagodzone terminy dodatkowych deklaracji i nowe obowiązki dla księgowych ds. wynagrodzeń

Początek roku szkolnego przyniósł nie tylko powrót dzieci do klas, ale także ważne wiadomości ze świata rachunkowości i podatków. Duże znaczenie mają opinie RBN oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podsumujmy je w skrócie.

Dodatkowe deklaracje podatkowe mają zostać złagodzone

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał niedawno przełomowy wyrok (2 Afs 363/2019 - 50), który zmienia termin złożenia dodatkowej deklaracji podatkowej. Modyfikacja dotyczy dodatkowego zeznania podatkowego na niższe zobowiązanie podatkowe. Dotyczy to sytuacji, w których podatnik odkrywa, że nieumyślnie wykazał zaniżony podatek - i ubiega się o zwrot nadpłaty.

Dotychczas organy podatkowe dość rygorystycznie interpretowały przepisy Ordynacji podatkowej. Pozwalały one jedynie na złożenie zeznania podatkowego na niższą kwotę zobowiązania podatkowego do końca kolejnego miesiąca od momentu wykrycia błędu. Przekroczenie tego terminu skutkowało odrzuceniem zeznania przez urząd skarbowy.

Podejście to ma zmienić nowe orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym złożenie takiego zeznania jest możliwe nawet po upływie wspomnianego terminu. Sąd orzekł, że deklarację uzupełniającą o niższym zobowiązaniu podatkowym można złożyć w dowolnym momencie okresu rozliczeniowego (tj. 3 lata od końca okresu dla zwykłej deklaracji). Nie powinno być już kary za takie spóźnione złożenie zeznania.


Wskazówka! Przeczytaj więcej o dodatkowych i skorygowanych zeznaniach podatkowych.

Księgowi ds. płac potrzebują specjalnego zezwolenia

Czeski Bank Narodowy wydał niedawno opinię wymagającą od księgowych ds. płac uzyskania zezwolenia na świadczenie usług płatniczych (zgodnie z ustawą o usługach płatniczych).

Jeśli zewnętrzny księgowy ds. płac korzysta z własnego rachunku bankowego do wypłaty wynagrodzeń i potrąceń (nawet jeśli otworzył oddzielny rachunek dla każdego klienta), musi uzyskać zezwolenie na przelew środków z rachunku płatniczego lub zezwolenie na przelew środków pieniężnych zgodnie z ustawą (sekcja 3).

CNB stwierdziła jednak, że zezwolenie to nie jest konieczne, jeśli księgowy ds. płac ma jedynie prawo do dysponowania rachunkiem prowadzonym w imieniu pracodawcy i dokonuje płatności z tego rachunku.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga