Kategorie
10 najlepszych świadczeń pracowniczych i możliwość ich odliczenia od podatku
Oprócz wynagrodzenia, ciekawej pracy i zrelaksowanego zespołu, benefity firmowe przyczyniają się do zadowolenia pracowników. Ponadto pomogą również w rekrutacji. Ustanowienie benefitów przekłada się jednak na obciążenia podatkowe firmy i pracowników. Zapoznaj się z różnymi rodzajami świadczeń i ich konsekwencjami podatkowymi, aby zobaczyć, które z nich są najbardziej korzystne dla Ciebie i Twoich pracowników.
Zarys artykułu:
- Czym są świadczenia pracownicze?
- Główne rodzaje świadczeń firmowych i możliwość ich odliczenia od podatku
- Posiłki
- Składki ubezpieczeniowe i inwestycyjne
- Premie i trzynasta pensja
- Biuro domowe
- Pojazd służbowy i dodatki transportowe
- Dodatkowe urlopy i dni chorobowe
- Dodatki szkoleniowe
- Karta Multisport
- Przedszkole firmowe
- Dodatkowy poczęstunek poza dietą
- Pomożemy Ci z konfiguracją świadczeń i listą płac
Czym są świadczenia pracownicze?
Świadczenia pracownicze to niefinansowe lub finansowe nagrody, które pracodawca zapewnia swoim pracownikom poza ich podstawowym wynagrodzeniem. Świadczenia te promują motywację, lojalność i satysfakcję pracowników, a tym samym przekładają się na wydajność pracy.
Niektóre świadczenia są korzystne podatkowo i mogą być opłacalne zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika pod względem podatków i składek ubezpieczeniowych. Ogólnie rzecz biorąc, świadczenia dzielą się na:
- 1
Pieniężne = bezpośrednie nagrody finansowe.
Składki: na ubezpieczenie na życie, emeryturę lub transport.
Premie: trzynasta pensja, premie świąteczne lub inne premie tematyczne, takie jak premia urodzinowa, narodziny dziecka lub określona liczba lat w firmie
Bony żywieniowe i bony na posiłki
- 2
Bezgotówkowe = nagrody, które nie mają formy bezpośredniej rekompensaty finansowej i zazwyczaj nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym do pewnego limitu*.
Biuro domowe
Samochód służbowy
Dodatkowy urlop lub dni chorobowe
Karta Multisport
Przedszkole firmowe
* Ta sama zasada dotyczy wszystkich świadczeń niepieniężnych - są one zwolnione z podatku dochodowego tylko wtedy, gdy nie przekraczają połowy aktualnego średniego wynagrodzenia pracownika w całym roku (w 2024 r. kwota ta wynosi 21 983 CZK). Wszystko powyżej tego progu jest nadal kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy, ale zostanie już odzwierciedlone w wynagrodzeniu pracownika, a tym samym w podatku dochodowym i opłatach.
Główne rodzaje świadczeń firmowych i możliwość ich odliczenia od podatku
Świadczenia różnią się pod względem formy i charakteru, a zatem różnią się także pod względem opodatkowania. Niektóre z nich zadowolą pracowników, ponieważ są zwolnione z podatku dochodowego, podczas gdy inne można uznać za koszt podatkowy. Niektóre z nich spełniają nawet oba warunki, dzięki czemu są idealnym benefitem dla obu stron. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat każdej kategorii.
1/ Posiłki
Posiłki jako benefit mogą przybierać różne formy:
- Wkład bezgotówkowy na posiłki to zapewnienie własnego zaplecza gastronomicznego.
- Wkład pienięż ny jest reprezentowany przez bony na posiłki, elektroniczne karty na posiłki i dodatki na posiłki (tj. pieniądze na posiłki, które dajesz pracownikowi ponad wynagrodzenie).
Do niedawna dodatki na posiłki były całkowicie zwolnione z podatku. Jednak od 1 stycznia 2024 r. podlegają one obecnie limitowi w wysokości 70% górnego limitu dodatku na posiłki, który może zostać przyznany pracownikowi (tj. 116,2 CZK).
Jednocześnie należy upewnić się, że dodatek żywieniowy dla pracowników jest zapisany w regulaminie wewnętrznym lub w układzie zbiorowym pracy. Tylko w ten sposób będzie można ją odliczyć od podatku.
Inne warunki zwolnienia z podatku składki do limitu 116,2 CZK (kwota dotyczy 2024 r.):
- Pracownik nie musi pracować na zmiany, ale musi przepracować co najmniej 3 godziny w danym dniu kalendarzowym.
- W przypadku zmiany dłuższej niż 11 godzin, w tym przerw, drugi dodatek na posiłek może być zapewniony ze zwolnieniem do limitu 116,20 CZK na zmianę.
2/ Dodatki ubezpieczeniowe i inwestycyjne
Pracodawca może zapewnić swoim pracownikom np:
- ubezpieczenie na życie,
- ubezpieczenie emerytalne,
- długoterminowy produkt inwestycyjny (tzw. DIP).
Dla pracodawców: jeśli jest to przewidziane w przepisach wewnętrznych, jest to koszt uzyskania przychodu.
Dla pracowników: składka jest zwolniona z podatku dochodowego do kwoty 50 000 CZK rocznie (limit dotyczy wszystkich wymienionych produktów finansowych łącznie).
3/ Premia i trzynasta pensja
Premia finansowa, 13. lub 14. pensja zalicza się do świadczeń pieniężnych i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, tak jak zwykłe wynagrodzenie. Trzynasta pensja jest zwykle wypłacana w grudniu lub na początku stycznia, a czternasta pensja jest zwykle wypłacana w połowie roku (czasami jako dodatek wakacyjny).
Dla pracodawców: trzynasta pensja i premie są kosztami uzyskania przychodu dla firmy, co oznacza, że mogą je odliczyć od podstawy opodatkowania. Dodatkowo jednak muszą oni opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w imieniu pracownika.
Dla pracowników: trzynasta pensja, premie i bonusy są częścią wynagrodzenia brutto, a zatem podlegają podatkowi dochodowemu i składkom ubezpieczeniowym. Pracownik otrzyma zatem kwotę netto po wszystkich potrąceniach wraz z wynagrodzeniem.
4/ Home office
Home office lub praca z domu to coraz bardziej powszechny benefit firmowy, którego domaga się wielu pracowników. Ponieważ pracownik nie pracuje w biurze, ale we własnym domu, może ubiegać się o zwrot kosztów (prąd, woda, ogrzewanie itp.).
Zwrot kosztów może być zapewniony w następujący sposób:
- zwrot rzeczywistych kosztów,
- poprzez zwrot zryczałtowanej stawki zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych.
Pracodawca może również uzgodnić z pracownikiem, że nie będzie wypłacał rekompensaty.
Co z opodatkowaniem rekompensaty home office?
Dla pracodawców: zwrot kosztów home office stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy.
Dla pracowników: dopóki rekompensata nie przekracza limitu ustalonego przez Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych (obecnie 4,6 CZK/godz.), nie podlega opodatkowaniu ani ubezpieczeniu. Jeśli kwota wypłacana przez pracodawcę przekracza ten limit, podlega standardowemu opodatkowaniu i składkom.
5/ Pojazd służbowy i dodatki transportowe
Samochód służbowy jest niezbędny dla niektórych rodzajów zawodów, ale może również służyć jako duża korzyść dla pracowników. Dzieje się tak, jeśli dasz im możliwość korzystania z pojazdu nie tylko w podróżach służbowych, ale także w celach prywatnych.
Ponadto, możesz zapewnić swoim pracownikom dodatek na transport do pracy, co sprawi, że ich codzienne dojazdy będą finansowo łatwiejsze.
A) Bezpłatne udostępnienie pojazdu silnikowego do celów służbowych i prywatnych
Dla pracodawcy: pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów podatkowych do celów służbowych.
Dla pracownika: jeśli pracownik używa samochodu również do celów osobistych, jest to traktowane jako przychód. Do wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu wpisuje się wówczas kwotę jako:
- 1% ceny wejścia dla zwykłego pojazdu (napędzanego benzyną lub olejem napędowym),
- 0,5% ceny wejścia dla pojazdu niskoemisyjnego (samochody hybrydowe),
- 0,25% ceny wejścia dla pojazdu bezemisyjnego (zazwyczaj samochody elektryczne).
Kwota ta jest obliczana jako dochód od ceny wejścia pojazdu, w tym VAT, i za każdy miesiąc kalendarzowy pojazdu, co najmniej 1 000 CZK za każdym razem.
B) Dodatek transportowy
Dla pracodawców: jest to koszt uzyskania przychodu, jeśli jest to określone w przepisach wewnętrznych lub umowie zbiorowej lub innej umowie.
Dla pracownika: niezależnie od tego, czy jest to kwota pieniężna, czy zapewnienie transportu przez pracodawcę, jest to przychód podlegający opodatkowaniu i składkom ubezpieczeniowym.
6/ Dodatkowy urlop i dni chorobowe
Dodatkowy urlop (tj. dłuższy niż ustawowe 4 tygodnie) lub dni chorobowe są specyficzne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, ponieważ nie podlegają żadnym specjalnym zasadom określonym przez prawo. Dni chorobowe mogą być wypłacane na różne sposoby, najczęściej w wysokości średnich zarobków, ale zależy to od decyzji pracodawcy.
Dni chorobowych nie można przenieść na następny rok i nie ma obowiązku ich wypłacania w przypadku odejścia z pracy, przejścia z urlopu macierzyńskiego na urlop wychowawczy itp.
Dla pracodawców: koszt dodatkowego urlopu stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy. Nawet jeśli firma nie płaci żadnych dodatkowych składek za ten urlop, nadal musi wypłacać wynagrodzenie pracownikowi, mimo że nie pracuje, i płacić standardowe składki na wynagrodzenie urlopowe.
Dla pracownika: dodatkowy urlop jest uważany za świadczenie niepieniężne i pracownik otrzymuje za niego normalne wynagrodzenie, podlegające standardowemu opodatkowaniu i potrąceniom.
7/ Dodatki szkoleniowe
Dodatki szkoleniowe dla pracowników mają wartość zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, którzy mogą korzystać z nowo nabytego doświadczenia i umiejętności swoich pracowników.
Jak działa opodatkowanie szkoleń, warsztatów itp. ?
Dla pracodaw ców: aby pracodawca mógł odliczyć ulgę szkoleniową od podatku, szkolenie musi być związane z pracą firmy (np. kurs księgowości dla księgowych, a nie kurs rysunku).
Dla pracownika: aby uniknąć konieczności płacenia podatku od dodatku szkoleniowego, musi on być dostarczony w naturze - tj. zwrócisz fakturę bezpośrednio do agencji szkoleniowej. Jednak roczny limit świadczeń niepieniężnych w wysokości ½ płacy minimalnej nadal ma zastosowanie do zwolnienia podatkowego składki; po przekroczeniu tego limitu (łącznie dla wszystkich świadczeń niepieniężnych), dodatkowa kwota musi zostać opodatkowana i należy zapłacić obowiązkowe składki.
8/ Karta Multisport
Karta Multisport to świadczenie pracownicze, które umożliwia korzystanie z jednego bezpłatnego lub zniżkowego wejścia do sieci obiektów relaksacyjnych i treningowych w całej Republice Czeskiej każdego dnia.
Dla pracodawców: jest to koszt uzyskania przychodu, więc firma nie może obniżyć podstawy opodatkowania o kwotę wkładu w kartę. Nie płaci jednak składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od tej kwoty, więc nadal jest to oszczędność dla firmy w porównaniu ze wzrostem wynagrodzenia.
Dla pracowników: karta Multisport jest zwolniona z podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli wraz z innymi świadczeniami niepieniężnymi nie przekracza połowy aktualnego średniego wynagrodzenia. Jeśli pracownik opłaca kartę w części lub w całości, koszt karty jest zawsze potrącany z wynagrodzenia netto pracownika.
9/ Firmowy żłobek
Jednym ze sposobów wspierania i motywowania pracujących rodziców jest firmowy żłobek. To popularny benefit, który ułatwia rodzicom powrót do pracy, obniża koszty rekrutacji oraz oszczędza czas i pieniądze.
Przyjęcie pakietu konsolidacyjnego na początku 2024 r. wpłynęło również na opodatkowanie żłobków firmowych, które nie są już w pełni zwolnione z podatku.
Dla pracodawców: żłobki prowadzone przez firmy podlegają tym samym przepisom, co inne prywatne żłobki i mogą być finansowane z dotacji MoE, jeśli spełniają wymogi prawne dotyczące pomieszczeń, higieny itp. W przeciwnym razie jest to całkowicie koszt pracodawcy.
Dla pracowników: żłobki firmowe, a także inne wybrane świadczenia (zgodnie z art. 6 ust. 9 lit. d) ustawy o podatku dochodowym) są zwolnione z podatku od 2024 r. do jednolitego limitu połowy średniego rocznego wynagrodzenia. Wszystko powyżej tej kwoty stanowi dochód pracownika i podlega opodatkowaniu i opłatom.
Należy pamiętać, że inne świadczenia niepieniężne wliczają się do tego samego limitu, co opłaty za przedszkole firmowe i mogą go przekroczyć, a tym samym podlegać opodatkowaniu.
10/ Inne poczęstunki poza dodatkiem na posiłki
Oprócz opisanych powyżej dodatków na posiłki, istnieją również świadczenia obejmujące lunch robo czy (na przykład z klientem) i drobne przekąski w miejscu pracy, które obecnie oferuje coraz więcej pracodawców, na przykład w formie śniadania firmowego lub przekąsek podczas spotkania.
A) Lunch w pracy
W przypadku tych świadczeń należy upewnić się, że są one uzasadnione. W szczególności władze sprawdzają, czy nie dochodzi do nadużyć i samowzbogacenia.
Dla pracodawców: Wydatki na lunch roboczy są uznawane za wydatek niepodlegający opodatkowaniu.
Dla pracowników: lunch roboczy, np. z klientem lub pracodawcą, jest traktowany jako część świadczenia pracy, a zatem nie podlega opodatkowaniu ani nie jest wliczany do dziennego limitu 116,2 CZK.
B) Przekąski
W ramach cateringu można zakupić drobne przekąski w postaci napojów bezalkoholowych, kawy, owoców, herbatników, jogurtów itp. do miejsca pracy.
Dla pracodawców: wydatki na przekąski w miejscu pracy są traktowane jako wydatki niepodatkowe. Jedyną rzeczą, którą pracodawca może odliczyć z tej kategorii od podstawy opodatkowania, jest woda pitna (butelkowana i z kranu).
Dla pracowników: liczy się jako środek poprawiający wydajność pracy. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu ani dziennemu limitowi posiłków.
Pomożemy Ci skonfigurować świadczenia i listę płac.
Warunki w świecie finansów stale się zmieniają, a jeśli nie masz pewności, jak zastosować nowe limity do istniejącego systemu świadczeń lub chcesz upewnić się, że Twój program świadczeń jest jak najbardziej efektywny podatkowo, jesteśmy tutaj, aby pomóc.
Chętnie doradzimy w zakresie rozliczania listy płac i pomożemy wdrożyć świadczenia pracownicze w sposób korzystny zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pracowników. Będziemy również na bieżąco śledzić wszelkie nowości i zmiany legislacyjne. Wystarczy skontaktować się z nami za pomocą poniższego formularza.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.