Kryptowaluty a podatki - jak sobie z nimi radzić?

Rok 2025 przyniósł nowe zasady opodatkowania kryptowalut i wprowadził test wartości i czasu dla ich zwolnienia z podatku. Upewnij się, że prowadzisz odpowiednią ewidencję swoich dochodów z transakcji kryptowalutowych - takich jak posiadanie, wymiana lub sprzedaż - aby mieć pewność, czy i jak płacić od nich podatki.

Kryptowaluty są ważnym tematem, a po gwałtownym wzroście ich wartości stały się hitem inwestycyjnym. Świadczą o tym szacunki Czeskiego Stowarzyszenia Kryptowalut, według których Czesi obracają rocznie dziesiątkami miliardów koron w kryptowalutach. To logicznie rodzi pytanie, które zadaje wiele osób - w jaki sposób wirtualne waluty są opodatkowane w Czechach?

Opodatkowany jest nie tylko zysk ze sprzedaży

Opodatkowanie kryptowalut nie jest łatwe i istnieje wiele mitów i niejasności na ten temat. Na początek warto wiedzieć, że opodatkowaniu podlega nie tylko sprzedaż, ale także inne transakcje, które również wliczane są do podlegającego opodatkowaniu dochodu z kryptowalut. Powinieneś zająć się kwestią podatków od tych działań:

  • Sprzedajesz kryptowalutę i przelewasz pieniądze na swoje konto bankowe.
  • Sprzedajesz kryptowalutę i przechowujesz wpływy w aplikacji lub portfelu online.
  • Wymiana jednej kryptowaluty na inną.
  • Używasz kryptowalut do płacenia za towary lub usługi.
  • Wydobywasz kryptowaluty.

Wszystkie transakcje z wyjątkiem wydobycia mogą być wolne od podatku, jeśli spełnione są warunki, ale czasami można uniknąć składania zeznania podatkowego. Przyjrzyjmy się szczegółowym zasadom.

Zwolnienie z podatku od kryptowalut: kiedy nie trzeba płacić podatku?

  • Kupujesz i przechowujesz kryptowaluty. Posiadanie kryptowaluty i wahania jej wartości nie podlegają opodatkowaniu.

Przykład: kupujesz bitcoina, jego wartość spada i rośnie w czasie, ale nie wymieniasz go na inną kryptowalutę lub fiat (zwykłą walutę, tj. pieniądze w dowolnej walucie), więc nie ma transakcji podlegającej opodatkowaniu.

  • Test wartości lub czasu został spełniony. Zwolnienia podatkowe, które wcześniej miały zastosowanie tylko do papierów wartościowych, mają również zastosowanie do kryptowalut od 14 lutego 2025 roku.

Twój dochód z transakcji kryptowalutowych jest zatem zwolniony z podatku, jeśli spełniasz następujące warunki:

  • Test wartości - Twój dochód (nie zysk) z transakcji kryptowalutowych nie przekroczył 100 000 CZK w roku kalendarzowym.
  • Test czasowy - posiadałeś kryptowalutę przez co najmniej 3 lata przed sprzedażą, wymianą lub zakupem towarów za jej pomocą.

Transakcje po wejściu w życie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym są traktowane w ten sposób. Test czasowy nie przebiega jednak "od zera" - cały czas posiadania kryptowaluty liczony jest wstecz.

Przykład: jeśli sprzedałeś bitcoiny przed 14.02.2025 r., musisz opodatkować dochód na wcześniejszych zasadach bez zwolnienia podatkowego. Nie musisz być opodatkowany, jeśli sprzedasz go po 14.02.2025 r., a Twój dochód z kryptowalut za cały rok 2025 nie przekroczy 100 000 lub posiadałeś go przez co najmniej 3 lata (niezależnie od wartości).

Uwaga: W grę wchodzi również nowy roczny limit 40 mln. CZK, który ma zastosowanie do wszystkich dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w przedsiębiorstwach i aktywów kryptograficznych. Jeśli łączny dochód ze sprzedaży powyższych aktywów w ciągu jednego roku przekroczy tę kwotę, to nawet jeśli spełnisz test czasowy, podlegasz częściowemu opodatkowaniu.

Opodatkowanie kryptowalut: kiedy trzeba zapłacić podatek?

  • Przeprowadziłeś transakcje (sprzedaż, wymiana, zakup towarów za kryptowaluty...), które nie spełniają zasad zwolnienia. Musisz opodatkować wszystkie te transakcje, jeśli miały miejsce przed 14 lutego 2025 r. lub później i nie spełniają co najmniej jednego z powyższych testów.

  • Wydobywasz kryptowaluty. Musisz posiadać licencję biznes ową na wydobywanie lub wykorzystywanie wydobytej kryptowaluty, w szczególności nieograniczoną licencję biznesową #81 - świadczenie usług związanych z wirtualnym aktywem. W tym artykule nie zajmujemy się podatkiem dochodowym od wydobywania kryptowalut.

Kryptowaluty w zeznaniach podatkowych. Gdzie się z nimi udać?

W przypadku wszystkich osób fizycznych podlegające opodatkowaniu transakcje kryptowalutowe są uwzględniane w zeznaniu podatkowym jako inny dochód z odpłatnego zbycia zgodnie z art. 10 (1) (b) ustawy o podatku dochodowym i mogą ubiegać się o powiązane wydatki (cena zakupu, opłaty itp.).

Z punktu widzenia organów państwowych kryptowaluty są niematerialnym majątkiem ruchomym, tj. nie są uznawane za środki pieniężne, a ich zakup i sprzedaż nie jest usługą płatniczą. Obrót kryptowalutami jest również działalnością ciągłą - zarządzaniem własnym majątkiem, więc nie jest to sporadyczny dochód do 50 000 CZK.

Kryptowalut nie można również uznać za dochód kapitałowy, ale od 2025 r. można do nich zastosować zwolnienie czasowe lub wartościowe, podobnie jak w przypadku transakcji papierami wartościowymi.

Czy wiesz, że...

  • ...dochód powyżej 5 milionów dolarów. CZK musi zostać zgłoszony do urzędu skarbowego, nawet jeśli jest zwolniony z podatku? Aby to zgłosić, należy użyć specjalnego formularza.
  • ...zmiany legislacyjne przyniosły nie tylko nowe zasady zwolnienia dochodów z kryptowalut z podatku, ale także obowiązki dla dostawców usług kryptowalutowych? Dzięki nim organ podatkowy zyskuje lepszy nadzór nad poborem podatku.

Jak opodatkować kryptowaluty pracownika?

Ogólnie rzecz biorąc, jako pracownik nie musisz składać zeznania podatkowego, jeśli spełniasz następujące 3 warunki zgodnie z art. 38g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym:

  • Podpisałeś "różową" deklarację podatnika.
  • Twój dochód pochodzi wyłącznie z zatrudnienia.
  • Inne dochody nie przekraczają 20 000 CZK rocznie (np. z wynajmu, aktywów kapitałowych lub innych dochodów , w tym kryptowalut, które nie kwalifikują się do zwolnienia). Należy pamiętać, że jest to dochód bez kosztów, a nie zysk.

Jeśli dochód podlegający opodatkowaniu poza pracą przekracza 20 000 CZK, wymagane jest samodzielne złożenie zeznania i zaleca się skontakt owanie się ze specjalistą podatkowym.

Jak osoby samozatrudnione opodatkowują kryptowaluty?

Jeśli handel kryptowalutami nie jest Twoją działalnością(nie posiadasz kryptowalut w swoich aktywach biznesowych), nadal możesz ubiegać się o zwolnienie tego dochodu jako osoba samozatrudniona, stosując test wartości lub czasu.

Czy korzystasz z jednego ze schematów podatku liniowego? W takim przypadku należy postępować w następujący sposób:

Opodatkowanie kryptowalut i zryczałtowanych wydatków

Jeśli ubiegasz się o wydatki jako procent dochodu (zwykle 60% lub 80%), ważne jest, aby wiedzieć, że mają one zastosowanie tylko do dochodów z działalności gospodarczej, a nie innych dochodów - nawet tych z kryptowalut. W związku z tym, jeśli podlegasz opodatkowaniu od dochodu z kryptowalut, będziesz zgłaszać rzeczywiste wydatki związane z kryptowalutami w zeznaniu podatkowym w sekcji 10 ITA.

Opodatkowanie kryptowalut i podatek liniowy

System podatku liniowego ma zastosowanie wyłącznie do dochodów z działalności gospodarczej zgodnie z sekcją 7 ITA. Jeśli zdarzy się, że jesteś zarejestrowany do podatku zryczałtowanego, ale w tym samym roku masz inne dochody zgodnie z sekcją 8, 9 lub 10 (na przykład z handlu kryptowalutami, wynajmu lub aktywów kapitałowych), które nie spełniają warunków zwolnienia i przekraczają 50 000 CZK, musisz złożyć regularne zeznanie podatkowe i raporty za dany rok w CSSA i kasie chorych. Miesięczne zryczałtowane płatności podatku będą wówczas traktowane jako zaliczka. Jeśli mieścisz się w limicie 50 000 CZK, nie składasz deklaracji.

Przewalutowanie i podatek od zysków z kryptowalut

W przypadku handlu kryptowalutami dodatnia różnica między przychodami a kosztami zawsze podlega opodatkowaniu i jest traktowana zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z sekcją 10(5) ustawy o podatku dochodowym, cena zakupu, po której nabyłeś kryptowalutę, jest wydatkiem, a powiązane koszty, takie jak opłaty za wymianę, również mogą być przedmiotem roszczenia.

Aby przeliczyć waluty niewymienione w bilecie wymiany, należy użyć trzeciego przelicznika walut. Przykładowo, dla celów podatkowych, dla bitcoinów można użyć kursu za bitcoina (BTC) wyrażonego w walucie konkretnej giełdy, np. dolarach amerykańskich (USD).

Cenę zakupu można ustalić na kilka sposobów:

  • Średnia ważona cen zakupu kryptowalut.
  • FIFO, czyli first in, first out - procedura polegająca na sprzedaży kryptowalut, które zostały zakupione jako pierwsze w przeszłości.

Stratę można odliczyć od tego samego rodzaju dochodu, tj. stratę z jednej transakcji bitcoinowej od zysku z innej. Minimalna kwota podlegająca opodatkowaniu wynosi 0 CZK.

Co ze stawką podatkową? Oprócz standardowego podatku dochodowego w wysokości 15%, istnieje podwyższona progresywna stawka podatkowa w wysokości 23%, która ma zastosowanie do osób fizycznych, których dochód przekracza trzykrotność średniego rocznego wynagrodzenia. Tylko kwota przekraczająca ten limit jest opodatkowana według podwyższonej stawki.

WSKAZÓWKA: Czy inwestujesz również w papiery wartościowe? Przeczytaj ten artykuł o tym, jak opodatkować akcje, fundusze ETF i dywidendy.

Nie wiesz, jak opodatkować kryptowaluty? Skontaktuj się z nami

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć, jak opodatkować kryptowaluty. Jeśli masz trudności z poruszaniem się w tym temacie i szukasz kogoś, kto zajmie się całym Twoim zeznaniem podatkowym, nie wahaj się z nami skontaktować.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga