Co to znaczy, że firma lub osoba samozatrudniona jest płatnikiem VAT, jak zarejestrować się do VAT i kiedy jest to opłacalne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Kto jest podatnikiem VAT?
Podatnikiem VAT lub podatku od wartości dodanej jest osoba prawna lub fizyczna, która może nabywać towary lub usługi z "rabatem" na potrzeby swojej działalności. Kwota zależy od stawek VAT na dany rok (obecnie 21% i 12%). Po zakończeniu okresu rozliczeniowego pewien procent ceny zakupu zostanie zwrócony przedsiębiorcy przez państwo - tak więc przedsiębiorca kupuje tzw. bez podatku.
Kiedy staję się podatnikiem VAT?
Czy wiesz jak zostać płatnikiem VAT? Do pewnego stopnia sam możesz o tym zadecydować - zostanie płatnikiem VAT jest obowiązkowe z mocy prawa, gdy Twój obrót w roku kalendarzowym przekroczy określoną kwotę:
- 2 000 000 CZK, jesteś zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT od 1 stycznia następnego roku (lub dobrowolnie od razu);
- 2 536 000 CZK (kwota ta odpowiada przeliczeniu 100 000 EUR), jesteś zobowiązany do rejestracji natychmiast, tj. ze skutkiem od następnego dnia po przekroczeniu tego progu.
Zmiany w podatku VAT od 2025 r.: do celów rejestracji VAT kwota obrotu w roku kalendarzowym jest monitorowana od 2025 r., podczas gdy do końca 2024 r. obowiązywała zasada 12 kolejnych miesięcy. Na złożenie wniosku do organu podatkowego zgodnie z art. 94 ustawy o VAT masz teraz 10 dni roboczych od daty przekroczenia obrotu (wcześniej termin wynosił 15 dni i po zakończeniu miesiąca kalendarzowego).
Możesz również dowiedzieć się o innych zmianach wprowadzonych przez nowelizację ustawy o VAT.
Jeśli Twój obrót za dany okres nie przekroczył 2 milionów koron, ale chciałbyś być podatnikiem, możesz dobrowolnie zarejestrować się do VAT. Decyzja o zatwierdzeniu rejestracji należy jednak do urzędu skarbowego.
Jak obliczany jest obrót na potrzeby podatku VAT?
Obrót dla celów podatku VAT to suma wszystkich kwot, które otrzymałeś jako firma w trakcie swojej działalności w Republice Czeskiej za dostawę towarów, przeniesienie własności lub świadczenie usług. Roczny obrót nie obejmuje pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży środków trwałych lub dochodów uzyskanych z okazjonalnej działalności dodatkowej.
Artykuł 4a ustawy o podatku od towarów i usług określa kategorie kwot naliczanych jako obrót. Zgodnie z tą ustawą są to:
- dostawy podlegające opodatkowaniu,
- dostawy zwolnione od podatku z prawem do odliczenia podatku,
- dostawy zwolnione z podatku bez prawa do odliczenia podatku, określone w art. 54, 55, 56 i 56a ustawy o VAT (ale tylko wtedy, gdy nie są to czynności pomocnicze, które są wykonywane sporadycznie).
Praktyczny przykład, czyli na co uważać?
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zajmował się kwestią wykazania działalności gospodarczej i prawa do odliczenia VAT. Podatnik domagał się odliczenia podatku VAT od różnych nakładów, jednak w toku postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez urząd skarbowy nie był w stanie udowodnić, że faktycznie prowadzi działalność gospodarczą, ani do czego nakłady te miały zostać wykorzystane.
Sąd podkreślił, że zgodnie z art. 92 Ordynacji podatkowej podatnik musi udowodnić, że prowadzi działalność gospodarczą w sposób ciągły, w przeciwnym razie organy podatkowe mogą zakwestionować nie tylko odliczenie VAT, ale także możliwość odliczenia tych kosztów dla celów podatku dochodowego.
Rejestracja VAT
Po spełnieniu warunków obowiązkowej rejestracji do VAT, należy zarejestrować się do VAT w urzędzie skarbowym. W tym celu należy skorzystać z formularza: Zgłoszenie rejestracyjne VAT na stronie administracji podatkowej (sekcja Rejestracja => Zgłoszenie rejestracyjne VAT).
Pamiętaj również, że zgodnie z art. 94 ustawy o VAT na złożenie wniosku masz 10 dni od dnia przekroczenia decydującej kwoty obrotu. Cała komunikacja z urzędem skarbowym odbywa się następnie online za pośrednictwem skrzynki danych.
Rejestrację zgłasza się po przekroczeniu obrotu w wysokości 2 000 000 CZK, kiedy to można wybrać, czy chce się zostać płatnikiem VAT dobrowolnie od razu, czy obowiązkowo od 1 stycznia następnego roku. Jeśli zdecydujesz się poczekać i w tym samym roku przekroczysz obrót w wysokości 2 536 000 CZK, musisz ponownie zgłosić rejestrację VAT.
Jeśli zdecydowałeś się na dobrowolną rejestrację VAT, nie ma większego znaczenia, kiedy złożysz rejestrację VAT. Możesz wykonać ten krok w dowolnym momencie. Jednak w przypadku dobrowolnej rejestracji VAT nie stajesz się automatycznie płatnikiem VAT i może się zdarzyć, że władze odrzucą Twój wniosek o rejestrację.
Kiedy opłaca się być zarejestrowanym jako płatnik VAT?
To, czy bycie płatnikiem VAT jest bardziej opłacalne, zależy od Twojej pozycji na rynku biznesowym.
Jeśli Twoi klienci są płatnikami VAT lub sam kupujesz od firmy, która jest płatnikiem VAT, bardziej opłacalne jest zarejestrowanie się jako płatnik VAT, nawet jeśli roczny obrót nie przekracza 2 000 000 CZK.
Warto również zarejestrować się jako płatnik VAT, na przykład w sytuacjach, gdy
- Twój dochód jest niższy niż wydatki na zakupione towary - państwo zwraca wtedy przedsiębiorcy różnicę między podatkiem VAT naliczonym przy zakupie towarów od dostawcy a podatkiem VAT naliczonym przy sprzedaży towarów klientom końcowym.
- Wyższa stawka podatku VAT ma zastosowanie do towarów zakupionych od dostawcy niż do towarów sprzedawanych klientom.
Kiedy opłaca się być niepodatnikiem VAT?
Jeśli Twoi klienci nie są płatnikami podatku VAT lub jeśli występujesz w roli klienta firmy, która nie płaci podatku VAT, zazwyczaj bardziej opłaca Ci się nie być płatnikiem podatku VAT.
Co więcej, niepodleganie opodatkowaniu VAT jest opłacalne na przykład w sytuacjach, gdy:
- Twoi klienci są konsumentami - prawie zawsze nie płacą podatku VAT, a zatem nie byłoby konieczne, abyś był płatnikiem podatku VAT.
- Towary zakupione od dostawcy podlegają niższej stawce podatku VAT niż towary sprzedawane klientom.
Wady płatników VAT
Pomimo wielu zalet bycia płatnikiem VAT, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Główną wadą jest stosunkowo duże obciążenie administracyjne. Z reguły nie można obejść się bez księgowego.
Jak to wygląda w praktyce? Do obowiązków płatnika VAT należy przede wszystkim sporządzanie dokumentów podatkowych dla klientów, prowadzenie i składanie deklaracji VAT oraz składanie tzw. raportu kontrolnego.
Dokumenty składa się drogą elektroniczną w określonych z góry terminach. Dokumenty podatkowe należy następnie archiwizować przez co najmniej 10 lat.
Pozbądź się kłopotów z podatkiem VAT
Wiesz już, kto jest płatnikiem VAT, jak nim zostać oraz jakie są jego zalety i wady. Chcesz zarejestrować się jako płatnik VAT lub szukasz pomocy w regularnym raportowaniu i składaniu deklaracji VAT? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy w dobrowolnej rejestracji i kompletnym programie podatkowym.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.