Kategorie
Wszystko, co musisz wiedzieć przed założeniem własnej firmy
Wejście w świat samozatrudnienia może być ekscytujące, ale i wymagające. Na każdym kroku będziesz musiał podejmować decyzje, które mogą wpłynąć na Twój przyszły sukces w biznesie. Zapoznaj się z głównymi wymaganiami i podstawami zakładania firmy, abyś mógł rozpocząć działalność z pewnością siebie.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Kto jest samozatrudniony?
- Prowadzić firmę jako osoba samozatrudniona czy założyć spółkę?
- Jak wybrać firmę?
- Kategorie zawodów i ich warunki
- Jak udowodnić kompetencje zawodowe?
- Gdzie zlokalizować siedzibę firmy?
- Jak obliczać i płacić podatki?
- Jak opodatkować dochód i złożyć zeznanie podatkowe?
- Założymy Twoją działalność szybko i bez komplikacji
Kim jest osoba samozatrudniona?
Osoba samozatrudniona lub samozatrudniona to osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek, we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, a jej dochody pochodzą z działalności gospodarczej. Osoba samozatrudniona może być na przykład rzemieślnikiem, konsultantem, wykładowcą lub trenerem itp.
W przeciwieństwie do pracownika, który ma przełożonego i zobowiązania umowne wobec pracodawcy, jako osoba samozatrudniona wykonujesz swoją pracę niezależnie. Ponosisz całe ryzyko biznesowe, w tym odpowiedzialność za długi, i musisz samodzielnie opłacać podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Osoba samozatrudniona może prowadzić działalność gospodarczą na:
- działalności głównej - "pełnoetatowej" działalności, tj. handel jest główną pracą i źródłem dochodu;
- działalności dodatkowej - zazwyczaj jest to działalność prowadzona podczas pracy, studiów, urlopu macierzyńskiego/wychowawczego lub na emeryturze.
Zastanawiasz się, który rodzaj działalności jest dla Ciebie lepszy? Przeczytaj więcej o konsekwencjach podatkowych i opłatach związanych z prowadzeniem dodatkowej działalności gospodarczej.
Prowadzić firmę jako osoba samozatrudniona czy założyć spółkę?
Jako początkujący przedsiębiorca stajesz przed decyzją, czy prowadzić działalność gospodarczą jako jednoosobowa działalność gospodarcza (samozatrudniony; osoba fizyczna) czy spółka (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; osoba prawna). Jakie są tego plusy i minusy?
Handel - samozatrudnienie
Zalety | Wady |
---|---|
Łatwiejsze i szybsze rozpoczęcie działalności bez konieczności skomplikowanej administracji. | Osobista odpowiedzialność za zobowiązania firmy, w razie problemów zagrożony może być majątek osobisty. |
Niższe koszty prowadzenia księgowości i rozliczeń podatkowych, nawet do zera przy podatku liniowym. | Wyższe obciążenie podatkowe przy wyższych dochodach (zwłaszcza w przypadku płatności ubezpieczeniowych). |
Większa elastyczność w biznesie, brak konieczności podejmowania wspólnych decyzji i zatwierdzania ich przez innych partnerów. | Ograniczone możliwości pozyskania finansowania, np. trudniejszy dostęp do kredytów bankowych. |
Spółka z o.o.
Zalety | Wady |
---|---|
Ograniczona odpowiedzialność wspólników, co oznacza, że majątek osobisty nie jest zagrożony w przypadku zobowiązań. | Bardziej złożony i kosztowny proces zakładania i prowadzenia spółki, w tym obowiązek prowadzenia księgowości. |
Praktyczny sposób prowadzenia wieloosobowej działalności gospodarczej. | Wyższe koszty operacyjne i administracyjne. |
Większa wiarygodność wobec partnerów biznesowych i klientów. | Obowiązek publikowania sprawozdań finansowych i innych informacji, utrata prywatności - sytuacja finansowa spółki jest publicznie identyfikowalna. |
Wybór formy prawnej działalności jest bardzo indywidualny. Zależy od planu biznesowego, potencjalnego ryzyka i dochodów. Więcej o tych dwóch opcjach i różnicach między nimi przeczytasz w artykule Samozatrudniony czy spółka z o.o.?
Jak wybrać firmę?
Aby założyć firmę, musisz spełniać ogólne warunki samozatrudnienia, a mianowicie dobry charakter i zdolność do czynności prawnych. Inne warunki zależą od rodzaju działalności.
Kategorie zawodów i ich warunki
-
1
Wolne: Wystarczy, że spełnisz ogólne warunki, a działalność będzie należeć do Ciebie. Obejmuje to pracę w reklamie lub marketingu, prowadzenie kursów, tłumaczenie, pracę jako kurier rowerowy i inne.
-
2
Rzemiosło: Oprócz warunków ogólnych, musisz także wykazać się kompetencjami zawodowymi. Zawody rzemieślnicze obejmują np. piekarza, producenta pieców, fryzjera, stolarza, rzeźnika itp.
-
3
Zawódzwiązany: zgłaszając ten zawód, ponownie musisz wykazać się kompetencjami zawodowymi. Zawody związane obejmują takie zawody, jak księgowość, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, usługi masażu, prowadzenie szkoły jazdy lub optyka itp.
-
4
Licencjonowane: Tutaj warunkiem jest uzyskanie oficjalnego zezwolenia (koncesji). Jest to próba uregulowania przez państwo wysoce konkurencyjnych branż lub branż wymagających zwiększonego bezpieczeństwa. Obejmuje to na przykład działalność operatora transportowego, w tym kurierów, prowadzenie biura podróży, produkcję alkoholu itp.
Aby uzyskać szczegółowe wskazówki i porady dotyczące rozpoczęcia pracy, zobacz Jak wybrać zawód - przegląd zawodów i warunków.
Jak udowodnić kompetencje zawodowe?
Możesz udowodnić swoje kompetencje w następujących zawodach:
- wykształcenie w danym zawodzie lub w pokrewnej dziedzinie - możesz przedstawić świadectwo lub dyplom;
- kwalifikacje zawodowe lub przekwalifikowanie - należy przedstawić zaświadczenie o przekwalifikowaniu;
- doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie - należy przedstawić zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające doświadczenie, w tym umowę o pracę.
Jeśli sam nie posiadasz niezbędnego wykształcenia lub doświadczenia, nie martw się. Możesz zatrudnić tzw. odpowiedzialnego przedstawicie la, który posiada odpowiednie kwalifikacje i będzie odpowiedzialny za prowadzenie Twojej działalności.
Gdzie zlokalizować firmę?
Zakładając działalność gospodarczą, należy wpisać w formularzu adres siedziby osoby samozatrudnionej. Powinieneś przynajmniej być w stanie odbierać tam pocztę i komunikować się z władzami. Zasadniczo masz 4 opcje lokalizacji siedziby:
-
1
Stałe miejsce zamieszkania to proste i opłacalne rozwiązanie, jako osoba samozatrudniona nie potrzebujesz nawet zgody właściciela nieruchomości. Wadą jest jednak utrata prywatności - Twój adres pojawi się w rejestrach publicznych.
-
2
Posiadanie własnej nieruchomości (np. biura) jest lepszym wyborem niż biuro domowe z punktu widzenia prywatności. Ponadto nie trzeba uzyskiwać czyjejś zgody na lokalizację miejsca zamieszkania - można ją podpisać samodzielnie.
-
3
Obca nieruchomość (np. biuro) wygląda profesjonalnie. Zastanów się, czy koszt wynajmu powierzchni nie obciąży niepotrzebnie twoich przepływów pieniężnych. Będziesz musiał uzyskać adres cudzego lokalu w rejestrze działalności gospodarczej, aby właściciel tej nieruchomości wyraził na to zgodę poświadczoną notarialnie.
-
4
Wirtualne biuro - jest to połączenie posiadania cudzego adresu bez konieczności płacenia za drogie fizyczne biuro. Za kilka groszy zyskujesz atrakcyjny adres, a jednocześnie możesz spokojnie pracować z domu. Otrzymujesz zgodę właściciela nieruchomości od usługodawcy (np. nas).
Więcej informacji na temat siedziby firmy można znaleźć w sekcji Gdzie zlokalizować siedzibę firmy (zasady obowiązują podobnie w przypadku osób samozatrudnionych).
Jak obliczyć i opłacić składki?
Podczas gdy pracodawca opłaca składki za pracownika w ramach wynagrodzenia, osoba samozatrudniona musi samodzielnie śledzić te płatności. Każdego roku państwo ustala tak zwane zaliczki dla przedsiębiorców - kwoty, które płacą co miesiąc jako składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.
Ubezpieczenie zdrowotne
Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego różni się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności:
- Działalność główna - wysokość miesięcznych zaliczek zależy od podstawy opodatkowania wykazanej w zeznaniu podatkowym. Płacisz co najmniej minimalną zaliczkę ustaloną przez państwo na dany rok(3 143 CZK w 2025 r.), nawet jeśli dopiero rozpoczynasz działalność.
- Działalność dodatkowa - składki na ubezpieczenie zdrowotne są obliczane na podstawie rzeczywistego dochodu. Jako osoba samozatrudniona rozpoczynająca dodatkową działalność lub osoba ubezpieczona przez państwo (student, emeryt, urlop macierzyński lub wychowawczy) nie płacisz nic w pierwszym roku, a następnie płacisz ubezpieczenie za cały rok od razu. W kolejnym roku firmy ubezpieczeniowe obliczą kwotę zaliczki. Bardziej szczegółowy przegląd tego, za kogo państwo płaci składki ubezpieczeniowe, można znaleźć tutaj.
Ubezpieczenie społeczne
Ubezpieczenie społeczne składa się z części obowiązkowej (ubezpieczenie emerytalne i państwowe ubezpieczenie pracownicze) oraz części nieobowiązkowej (ubezpieczenie zdrowotne).
Płatność ubezpieczenia społecznego różni się w zależności od rodzaju działalności:
- Główna działalność - co miesiąc płacisz co najmniej minimalną kwotę ustaloną przez państwo. W 2025 r. osoby samozatrudnione, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, płacą obniżoną składkę na ubezpieczenie społeczne w wysokości 3 399 CZK, podczas gdy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą płacą 4 759 CZK.
- Działalność dodatkowa - płacisz kaucję w wysokości 1 496 CZK za 2025 r. tylko wtedy, gdy roczny zysk brutto (różnica między przychodami a wydatkami z działalności) przekracza tak zwaną kwotę decydującą, która wynosi 111 736 CZK (lub proporcjonalnie mniej w zależności od liczby miesięcy prowadzenia działalności).
WSKAZÓWKA: Osoby samozatrudnione mogą ubiegać się o podatek liniowy, który łączy płatności na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz podatek dochodowy w jednej kwocie. Jeśli spełniasz jego warunki, nie musisz składać zeznania podatkowego ani raportów dla firm ubezpieczeniowych.
Zeznania o dochodach i wydatkach
Po zakończeniu roku podatkowego musisz przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i swojej kasy chorych zeznanie o dochodach i wydatkach, które posłuży do ustalenia zaliczek na następny rok i obliczenia ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty składek ubezpieczeniowych.
- Termin na złożenie obu deklaracji upływa zawsze w ciągu 1 miesiąca od daty złożenia zeznania podatkowego.
- Zeznanie można złożyć elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej swojej kasy chorych oraz ePortalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jesteś obcokrajowcem i chcesz prowadzić działalność gospodarczą w Czechach? Pomożemy Ci uzyskać licencję handlową i doradzimy, jak obcokrajowcy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne lub gdzie prawidłowo płacić podatki.
Jak opodatkować swoje dochody i złożyć zeznanie podatkowe?
Oprócz opłacania składek ubezpieczeniowych, każda osoba samozatrudniona jest również zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego według stawki 15% i złożenia zeznania podatkowego.
Cztery opcje opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej
-
1
Podatek liniowy: Najprostszy sposób płacenia podatku dochodowego i składek ubezpieczeniowych. Jeśli zdecydujesz się na podatek liniowy, wystarczy, że raz w miesiącu prześlesz określoną kwotę, która obejmuje nie tylko podatek dochodowy, ale także składki na ubezpieczenie. Nie składasz deklaracji podatkowych ani raportów dla firmy ubezpieczeniowej i Agencji Ubezpieczeń Społecznych.
Podatek zryczałtowany ma 3 zakresy z różnymi kwotami płatności, które zmieniają się co roku. Musisz zarejestrować się do podatku liniowego w momencie zakładania firmy lub do 10 stycznia danego roku.
-
2
Wydatki ryczałtowe: w przypadku wydatków ryczałtowych śledzisz tylko swój dochód, podczas gdy wydatki są rozliczane jako procent dochodu w zeznaniu podatkowym. Zaletą jest to, że możesz ubiegać się o więcej wydatków niż faktycznie masz, zmniejszając podstawę opodatkowania. Procent wydatków różni się w zależności od rodzaju działalności (30, 40, 60 lub 80%). Zryczałtowaną stawkę można zastosować tylko w przypadku dochodu do 2 milionów CZK.
-
3
Ewidencja podatkowa. Ponadto musisz śledzić swoje aktywa i długi. Ewidencja podatkowa jest zwykle przydatna w przypadku firm o bardzo wysokich wydatkach.
-
4
Księgowość: Najtrudniejszą opcją jest prowadzenie księgowości. Jest ona obowiązkowa, jeśli osiągasz dochód przekraczający 25 milionów koron rocznie jako osoba samozatrudniona. Śledzisz koszty, przychody i wszystkie przepływy finansowe w swojej firmie w formie podwójnej księgowości, tak jak w przypadku firmy. Jest to zatem skomplikowany administracyjnie proces, który jest niekorzystny dla większości osób samozatrudnionych.
WSKAZÓWKA: Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach każdej z opcji? Przeczytaj nasz artykuł na temat opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.
Deklaracje podatkowe
Każda osoba samozatrudniona musi złożyć zeznanie podatkowe, z wyjątkiem tych, którzy są zarejestrowani do podatku liniowego lub mają dochód niższy niż 50 000 CZK rocznie (lub 20 000 CZK, jeśli są zatrudnieni).
Jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jesteś zobowiązany do wypełnienia zeznania elektronicznie na portalu MyTax. Wprowadzasz swoje dochody i wydatki (zryczałtowane lub rzeczywiste), od których zostanie obliczony podatek dochodowy. Instrukcje krok po kroku znajdziesz w artykule o tym, jak wypełnić zeznanie podatkowe.
Termin składania zeznań drogą elektroniczną upływa 2 maja. Jeśli zeznanie składa za Ciebie osoba przygotowująca zeznanie podatkowe, możesz je złożyć dopiero 1 lipca.
Czy osoba samozatrudniona rozpoczynająca działalność podlega podatkowi VAT?
Jednym z powszechnych błędnych przekonań wśród początkujących przedsiębiorców jest to, że jako osoba samozatrudniona będą mogli dokonywać zakupów tzw. zwolnionych z podatku (VAT). W rzeczywistości jednak tak nie jest. Na początku działalności jednoosobowa firma nie jest automatycznie płatnikiem VAT. Staje się nim dopiero po przekroczeniu obrotu w wysokości 2 milionów CZK w roku kalendarzowym.
Założymy Twoją firmę szybko i bez komplikacji
Teraz wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć działalność gospodarczą. Nie lubisz stać w kolejkach w urzędach? Zajmiemy się handlem za Ciebie! Doradzimy w wyborze oddziału i załatwimy wszystkie formalności administracyjne. Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza lub po prostu kliknij przycisk i zamów usługę bezpośrednio.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.