Blog

Znajdziesz tu wszystkie informacje potrzebne do udanego startu, sprawnego prowadzenia i ewentualnego rozwiązania Twojej firmy. Wybierz dowolną kategorię, która Cię interesuje lub zacznij od najnowszego artykułu.

Blog

Popularność firmowych żłobków wśród benefitów pracowniczych stale rośnie. Prowadzenie firmowego żłobka ułatwia rodzicom powrót do pracy, zmniejsza koszty rekrutacji nowych pracowników oraz oszczędza czas i pieniądze rodziców. Jednak pakiet konsolidacyjny wprowadził niepewność do ugruntowanego modelu, a firmy muszą ponownie wycenić tę…

Cały artykuł

Jeśli działasz w imieniu spółki kapitałowej, w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej zwykle napotykasz sytuację, w której musisz zmodyfikować określony wpis w rejestrze handlowym (CR). Poniżej znajduje się przegląd najczęstszych powodów zmiany wpisu w rejestrze handlowym oraz praktyczny sposób dokonania takiej zmiany. Wszystkie…

Cały artykuł

Rządowy pakiet konsolidacyjny przynosi wiele zmian i niepopularnych decyzji. Nie wszystkie innowacje są jednak złe, a niektóre z nich nawet ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej samozatrudnionym przedsiębiorcom - jak na przykład zniesienie obowiązkowej wcześniej rejestracji w urzędzie skarbowym (FÚ). Obowiązkowa rejestracja dla…

Cały artykuł

Założyłeś firmę i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak obliczać zyski i straty, jakie rodzaje zysków i strat możesz ocenić i jak z nich korzystać w przyszłości? Oto przegląd najważniejszych wskaźników rentowności. Dlaczego warto zwracać uwagę na wynik ekonomiczny? Rachunek zysków i strat informuje o sukcesie działalności…

Cały artykuł

Monitorowanie wpływu działalności gospodarczej na środowisko (E), pracowników i społeczeństwo (S), a także tematy związane z zarządzaniem (G) są uwzględniane w czeskim ustawodawstwie. Spółki będą teraz przygotowywać tzw. raport zrównoważonego rozwoju. W 2024 r. obowiązek ten będzie dotyczył tylko największych spółek, ale stopniowo będzie…

Cały artykuł

Obecne zasady rachunkowości opierają się na przepisach wprowadzonych w 1991 roku. Chociaż wprowadzono szereg poprawek do samej ustawy i powiązanych dekretów wykonawczych, często nie są one już wystarczające dla obecnej rzeczywistości gospodarczej. Państwo jest tego świadome i dlatego przygotowuje zupełnie nową ustawę o rachunkowości.…

Cały artykuł

Rozpocząłeś działalność gospodarczą, a Twoja firma została założona w ciągu ostatnich 3 miesięcy roku? Odłóż swoje pierwsze rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych na przyszły rok! Powiemy Ci, jak postępować. Kto może przedłużyć okres rozliczeniowy? Jeśli Twoja firma została założona między 1 października a 31 grudnia,…

Cały artykuł

Co roku na wiosnę (nie tylko) przedsiębiorców czeka przykry obowiązek - wypełnienie formularza zeznania podatkowego. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym dokumentem. Kto i jak wypełnia zeznanie podatkowe? Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym (ITA), wszyscy przedsiębiorcy z rocznym dochodem podlegającym opodatkowaniu powyżej 50 000…

Cały artykuł

Termin płatności podatku od nieruchomości (lub pierwszej raty) upływa 31 maja 2024 roku. W ubiegłym roku, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, administracja podatkowa zlikwidowała papierowe bony pocztowe, które tradycyjnie były wysyłane do podatników podatku od nieruchomości w maju. Płatność podatku przekazem pocztowym nie była do tej pory…

Cały artykuł

Co miesiąc płacisz jedną kwotę, która obejmuje ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy. Podatek liniowy uwolnił Cię od irytującej papierkowej roboty, dzięki czemu nie musisz martwić się o zeznania podatkowe. Ale nie ciesz się przedwcześnie - nie zawsze ma on zastosowanie! Dowiedz się, na jakie zwolnienia…

Cały artykuł

Prowadzenie działalności gospodarczej jako działalność dodatkowa to idealna opcja dla każdego, kto chce zarobić dodatkowe pieniądze na studia, etat czy nawet urlop macierzyński. W porównaniu do głównej działalności zarobkowej, przynosi szereg korzyści - płacisz niższe podatki, a często nawet nie musisz opłacać składek na ubezpieczenie…

Cały artykuł

W ramach konsolidacji finansów publicznych rząd wprowadził środki mające pomóc nadmiernie zadłużonemu skarbowi państwa, tzw. pakiet konsolidacyjny lub naprawczy. Został on podpisany przez prezydenta w środę 22 listopada 2023 r., a następnie opublikowany w Zbiorze Ustaw. Większość dostosowań dotyczy podatków i innych obowiązkowych opłat.…

Cały artykuł

Podatek liniowy obiecuje mniej administracji dla firm od 2021 roku - ale opłaci się tylko niektórym z nich. Poniższe linki pomogą Ci dowiedzieć się, czy jesteś jednym z nich. Czym jest podatek liniowy? Podatek liniowy to specjalny rodzaj podatku, o który mogą ubiegać się osoby samozatrudnione. Jest to zryczałtowana miesięczna kwota,…

Cały artykuł

Każdego roku miliony Czechów składają zeznania podatkowe. Wielu z nich nie wie jednak, jak i kiedy złożyć je poprawnie. Dlatego podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze zasady. Zapoznaj się z najważniejszymi faktami: Kiedy złożyć zeznanie podatkowe? Kto składa zeznanie podatkowe? Kiedy należy zapłacić podatek dochodowy?…

Cały artykuł

Niedawno przyjęty pakiet konsolidacji podat kowej wprowadza szereg innowacji. Dowiedz się, jakie są główne zmiany w podatku od nieruchomości, kto musi złożyć nową deklarację podatkową i jak to zrobić. Co się zmienia od 2024 roku? Korekty zasad dotyczących powierzchni utwardzonych Jednym ze zmienionych obszarów jest tzw. powierzchnia…

Cały artykuł

Jako firma, co roku składasz zeznanie podatkowe. Dzięki temu dowiesz się, ile pieniędzy płacisz rządowi w ramach podatku dochodowego. Doradzimy Ci, jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania i sam podatek. Jak obliczany jest podatek dochodowy? Podatek dochodowy od osób fizycznych jest obliczany jako 15% podstawy opodatkowania.…

Cały artykuł

Jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musisz sam zadbać o prawidłowe opłacanie składek. Łatwo jednak pogubić się w gąszczu przepisów. Dlatego przygotowaliśmy przegląd podstawowych obowiązków. Obowiązkowe opłaty w pigułce Wszystkie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązane są do…

Cały artykuł

Robi to i robi tamto. Ale skąd wiedzieć, jaki kierunek obrać jako przedsiębiorca? Doradzimy Ci, jak dokonać wyboru. 1) Skup się na tym, w czym jesteś najlepszy Jeśli kochasz swoją pracę, klienci będą o tym wiedzieć. Jeśli masz dyplom w swojej dziedzinie i wieloletnie doświadczenie, dlaczego nie wykorzystać tego do zbudowania własnego…

Cały artykuł

Środki trwałe są zazwyczaj najdroższą częścią przedsiębiorstwa. Wiąże się to jednak ze złożonym obowiązkiem amortyzacji. Doradzimy Ci, jak obliczyć amortyzację, aby nie przyprawiała Cię o zawrót głowy. Co to jest amortyzacja? Amortyzacja jest księgową miarą zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. W…

Cały artykuł

Zakup nieruchomości, maszyn lub samochodu służbowego również znajdzie odzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym. Jak prawidłowo wycenić i zaksięgować aktywa, aby wszystko sprostało kontroli urzędu skarbowego? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Co to jest środek trwały? Środki trwałe z perspektywy księgowej i podatkowej reguluje…

Cały artykuł
Strona 1 z 3  |   |  Ostatni

Wiadomości z naszego bloga