Kategorie
Odpowiedzialność za długi LLC: jaka jest odpowiedzialność spółki, jej dyrektorów i partnerów?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszym rodzajem spółki, głównie ze względu na jej prostotę i ograniczoną odpowiedzialność jej właścicieli (wspólników) za zobowiązania. Jak jednak "ograniczona odpowiedzialność" za długi działa w praktyce? Dowiedz się, czy i za co odpowiadają wspólnicy, dyrektorzy zarządzający i sama spółka.
Organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i ich role
Każda spółka jest prawnie zobowiązana do powołania określonych organów. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są to:
- 1
Walne zgromadzenie jako najwyższy organ
Walne zgromadzenie składa się ze wszystkich akcjonariuszy, tj. (współ)właścicieli spółki. Decyduje ono o wszystkich najważniejszych sprawach w spółce - od zatwierdzenia sprawozdania finansowego, przez zmiany w statucie, po podział zysków lub pokrycie strat. Walne zgromadzenie powołuje i odwołuje również dyrektora zarządzającego spółki.
- 2
Dyrektorzy zarządzający jako organ statutowy
Dyrektorzy zarządzający zarządzają spółką komercyjnie - podpisują umowy, reprezentują ją na zewnątrz i są odpowiedzialni za jej bieżące funkcjonowanie. Zazwyczaj wykonują oni swoje czynności na podstawie umowy o pracę. Są przy tym zobowiązani do zachowania poufności, nie mogą prowadzić działalności konkurencyjnej i muszą zawsze zarządzać spółką z należytą starannością.
W małej spółce wspólnik zazwyczaj pełni również funkcję dyrektora zarządzającego. Powinien on jednak zachować ostrożność, działając jako wspólnik i działając jako dyrektor zarządzający, ponieważ w każdym charakterze ma inne uprawnienia i obowiązki.
- 3
Rada nadzorcza jako organ fakultatywny
Wspólnicy mogą dobrowolnie wyrazić zgodę na utworzenie rady nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która pełni wówczas w szczególności funkcję kontrolną, monitorując działalność spółki i jej wyniki finansowe.
Rada nadzorcza może badać wszelkie dokumenty i zapisy dotyczące działalności spółki oraz kontrolować prawidłowość prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek rady nadzorczej może być akcjonariuszem, ale nie dyrektorem zarządzającym tej samej spółki.
WSKAZÓWKA: Interesuje Cię więcej informacji na temat różnych ról w spółce LLC? Dowiedz się, czym różnią się role dyrektora zarządzającego i wspólnika oraz jakie obowiązki mają do wykonania.
W jaki sposób LLC i jej organy odpowiadają za długi?
Gdy już wiesz, jak działają organy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, łatwo jest zrozumieć, w jakim stopniu i dlaczego są one odpowiedzialne za wszelkie długi spółki.
1/ Odpowiedzialność członka spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Odpowiedzialność za długi LLC członków jako właścicieli i ostatecznego organu opiera się na następujących podstawowych zasadach:
- wszyscy odpowiadają solidarnie
- ich odpowiedzialność za długi jest ograniczona;
- ponoszą oni odpowiedzialność tylko do wysokości wniesionego wkładu.
Przykład: jeżeli wspólnik (właściciel spółki) zobowiąże się do wniesienia do spółki 100.000 CZK jako kapitału zakładowego, a do tej pory wniósł jedynie 60.000 CZK, nadal odpowiada za pozostałe 40.000 CZK. Jednakże, gdy tylko zwróci swój wkład w całości, spółka jest odpowiedzialna za te pieniądze, a jego osobista odpowiedzialność za długi ustaje.
Jeśli spółka jest własnością więcej niż jednego wspólnika, odpowiedzialność każdego z nich ustaje dopiero po wpłaceniu depozytów przez wszystkich wspólników LLC. Ponieważ wspólnicy są solidarnie odpowiedzialni za długi spółki, wszelkie długi będą odzyskiwane od każdego z nich - niezależnie od tego, czy dana osoba wpłaciła już swój wkład.
WSKAZÓWKA: Zawsze zastanów się, kogo wprowadzasz do swojej firmy i w jakim stopniu zobowiąże się on do wniesienia wkładu do majątku firmy. W naszym artykule na temat zakładania firmy z dwiema (lub więcej) osobami omawiamy, dlaczego nawet najlepsze relacje osobiste mogą nie zagwarantować udanego partnerstwa biznesowego.
2/ Obowiązki dyrektora zarządzającego spółki LLC.
Obowiązki dyrektora zarządzającego opierają się na staranności dobrej gospodyni domowej. Oznacza to, że musi on podchodzić do wykonywania swojej funkcji:
- osobiście i lojalnie
- z niezbędną wiedzą i starannością;
- zgodnie z najlepszym interesem spółki.
Jeśli dyrektor zarządzający naruszy te zasady, a tym samym zaszkodzi spółce, musi zwrócić otrzymaną korzyść. Nawet jeśli błąd został popełniony przez zaniedbanie, a on lub ona nawet nie byli tego świadomi w tym czasie - na przykład, jeśli jako organ statutowy LLC negocjuje pożyczkę, której spółka nie jest w stanie spłacić lub nie ściąga egzekwowalnego długu. Jeśli wyrządził spółce szkodę, musi ją zrekompensować z własnego majątku.
Wyrządzona szkoda może być
- majątkowe - taką szkodę łatwo wyrazić w pieniądzu i można ją zrekompensować pieniędzmi;
- niemajątkowa - jest to na przykład sytuacja, w której błąd dyrektora zarządzającego spowodował uszczerbek na reputacji spółki lub utratę know-how, co jest trudne do oszacowania.
Jeśli zaniedbanie dobrego menedżera spowodowało upadłość spółki, o odpowiedzialności dyrektora zarządzającego za długi decyduje sąd upadłościowy, który formalnie ogłasza upadłość spółki i ocenia, czy dyrektor zarządzający mógł lub powinien był wiedzieć o upadłości i czy podjął niezbędne kroki, aby jej zapobiec.
Jeżeli sąd upadłościowy wykaże winę członka zarządu, może ukarać go kilkoma rodzajami kar - od obowiązku świadczenia do wysokości różnicy między sumą długów a wartością majątku spółki, przez zwrot korzyści, na której bezpodstawnie się wzbogacił, aż po zakaz prowadzenia działalności przez członka zarządu przez okres co najmniej 3 lat.
Należy pamiętać, że naruszenie obowiązku staranności może mieć nie tylko konsekwencje cywilne, ale również karne - np. w przypadku pokrzywdzenia wierzyciela lub rażącej niegospodarności cudzym mieniem.
PORADA: Interesują Cię szczegóły dotyczące kwestii należytej staranności? Poszukaj konkretnych odpowiedzi w kodeksie cywilnym i ustawie o spółkach handlowych.
3/ Odpowiedzialność spółki z o.o. za długi
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak każdy inny podmiot prawny, odpowiada za swoje długi całym swoim majątkiem firmowym. Obejmuje to zazwyczaj pieniądze na rachunkach bankowych, nieruchomości, zapasy, maszyny, sprzęt, a także inne aktywa, takie jak prawa autorskie.
Czy wiesz, że chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do nazywania takiej odpowiedzialności "odpowiedzialnością LLC", powinniśmy właściwie używać terminu "odpowiedzialność korporacyjna"? Ponieważ możesz odpowiadać tylko za długi innych, podczas gdy odpowiedzialność odnosi się do twoich własnych zobowiązań.
Możemy pomóc nie tylko w kwestiach odpowiedzialności
Zastanawiasz się nad założeniem spółki LLC? Pomożemy Ci założyć własną firmę i zapewnimy zarejestrowane biuro w Pradze lub Brnie bez konieczności płacenia za fizyczne biuro. A jeśli prowadzisz już działalność i planujesz na przykład zmianę wspólników lub dyrektorów zarządzających, możemy zająć się również tym! Skontaktuj się z nami za pośrednictwem poniższego formularza.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.