Kategorie
Sprawozdania finansowe: co zawierają i co powinny zawierać
Czym są sprawozdania finansowe?
Sprawozdanie finansowe jest ostatecznym wynikiem sprawozdania finansowego. Jest to zestaw ustawowych sprawozdań finansowych w zakresie wymaganym przez prawo, w zależności od wielkości i rodzaju prowadzonej działalności.
Sprawozdania te przedstawiają ogólne wyniki firmy za dany okres. Są one cennym źródłem informacji nie tylko dla kierownictwa i właścicieli firmy, ale także dla podmiotów zewnętrznych, takich jak inwestorzy, banki, klienci i władze.
Zawartość sprawozdania finansowego
Sekcja 18 ustawy o rachunkowości określa, co powinno zawierać sprawozdanie finansowe. Jego zakres może być pełny lub skrócony. Możesz określić, który z nich ma zastosowanie w Twoim przypadku:
- zaklasyfikowanie firmy do odpowiedniej kategorii jednostek księgowych;
- dowiedzieć się, czy wymagane jest poddanie sprawozdań finansowych audytowi (wszystkie spółki poddane audytowi publikują pełne sprawozdania finansowe).
Zakres ksiąg rachunkowych określa następnie, które sprawozdania finansowe należy przygotować:
Sprawozdanie | Pełny zakres | Zakres skrócony |
---|---|---|
bilans (lub zestawienie bilansowe) | ✔ | ✔ |
załącznik do sprawozdania finansowego | ✔ | ✔ |
rachunek zysków i strat (rachunek wyników) | ✔ | ✖ |
rachunek przepływów pieniężnych (cash flow) | ✔ | ✖ |
zestawienie zmian w kapitale własnym | ✔ | ✖ |
raport roczny | ✔ | ✖ |
Bilans
Bilans daje kompleksowy obraz sytuacji finansowej firmy - pokazuje kwotę należności i zobowiązań, zadłużenie wobec osób trzecich oraz wartość aktywów firmy.
Dostarcza informacji o wysokości i strukturze aktywów i pasywów firmy:
- aktywa z jednej strony reprezentują cały majątek firmy;
- pasywa, z drugiej strony, informują o zasobach, za pomocą których nabyto aktywa (niezależnie od tego, czy są one własne, czy obce w postaci kredytów, pożyczek itp.)
W prawidłowo sporządzonym bilansie obowiązuje zasada równości bilans owej - suma aktywów musi być zawsze równa sumie pasywów. Wynik za rok bieżący wykazany w bilansie musi odpowiadać wynikowi za rok obrotowy w rachunku zysków i strat.
Rachunek zysków i strat
Rachunek zysków i strat pokazuje strukturę przychodów i kosztów spółki oraz jej zdolność do osiągania zysków. Pokazuje kwotę podatków, amortyzacji, a także koszty operacyjne lub koszty wynagrodzeń.
Podobnie jak bilans, rachunek zysków i strat pokazuje dwie strony, które są rozliczane w opozycji do siebie:
- Przychody reprezentują sprzedaż zarejestrowaną w momencie jej uzyskania;
- koszty odpowiadają zużyciu dostaw i usług w celu wygenerowania przychodów.
Równość bilansowa nie ma tutaj zastosowania, ponieważ różnica między przychodami a kosztami jest wykorzystywana do obliczenia zysku lub straty firmy. Może to być zysk lub strata.
Nota w sprawozdaniu finansowym
Celem informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego jest uzupełnienie, rozszerzenie lub wyjaśnienie informacji zawartych w bilansie i rachunku zysków i strat, tak aby użytkownik i odbiorcy zewnętrzni mogli je prawidłowo zinterpretować.
Struktura informacji dodatkowej i kolejność informacji zależy od wielkości jednostki w oparciu o paragrafy 39(a)-39(c) Rozporządzenia. W szczególności powinna ona zawierać:
- podstawowe informacje o spółce i jej działalności
- informacje o stosowanych metodach i zasadach rachunkowości (np. zasadach wyceny) lub ich zmianach;
- informacje o wysokości i charakterze poszczególnych przychodów lub kosztów, jeżeli są one wyjątkowe pod względem wysokości (lub pochodzenia);
- dodatkowe komentarze dotyczące kapitału własnego, rezerw, papierów wartościowych posiadanych przez firmę, zaległych należności lub zobowiązań, zaległości podatkowych itp;
- dane dotyczące średniej liczby pracowników w danym okresie, zobowiązań z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych itp.
Przegląd przepływów pieniężnych
Rachunek przepływów pieniężnych pokazuje przepływ środków pieniężnych w firmie. Jednak w przeciwieństwie do rachunku zysków i strat, śledzi on:
- dochody, które powstają w miarę ich narastania do gotówki w kasie lub na rachunku bankowym;
- wydatki, które z kolei odpowiadają zmniejszeniu w momencie płatności.
Rachunek przepływów pieniężnych daje realistyczny obraz tego, jak pieniądze wpływają i wypływają z firmy w danym okresie. Wyjaśnia, dlaczego na przykład dochodowa firma boryka się z niewypłacalnością lub dlaczego firmie przynoszącej straty nie brakuje funduszy.
Opracowując przepływy pieniężne, korzystasz z bilansu, rachunku zysków i strat oraz samych rachunków.
Przegląd zmian w kapitale własnym
Ten dokument zawiera informacje na temat wzrostu lub spadku każdego składnika kapitału własnego między dwoma dniami bilansowymi. Można go wykorzystać jako źródło informacji, w szczególności porównując go z poprzednim okresem.
Raport roczny
Jeśli jesteś jednostką podlegającą ustawowemu badaniu, musisz również sporządzić raport roczny.
Raport roczny nie ma ustalonej struktury, ale służy jako kompleksowy dokument informujący właścicieli i opinię publiczną o:
- Twojej firmie i jej działalności w poprzednim roku;
- ofercie produktów i usług oraz istotnych zmianach w tym zakresie;
- wynikach i sytuacji ekonomicznej firmy
- rozwoju rynku w danej branży;
- plany i oczekiwania na przyszłość.
Raport roczny zawiera również raport niezależnego audytora, który przeprowadził audyt.
Czy wiesz, że firmy, które sporządzają raport roczny, będą w przyszłości zobowiązane do dodania nowego, niefinansowego raportu, zwanego raportem zrównoważonego rozwoju? Dowiedz się, czy raportowanie ESG dotyczy Ciebie!
Podstawy sprawozdań finansowych
W sprawozdaniu finansowym nie może zabraknąć następujących podstawowych informacji:
- nazwa jednostki i jej siedziba;
- numeru rejestracyjnego i informacji o rejestrze publicznym widniejącym na dokumentach handlowych;
- formy prawnej jednostki oraz, w stosownych przypadkach, informacji, że znajduje się ona w stanie likwidacji;
- przedmiot działalności gospodarczej lub innej działalności lub cel, dla którego została utworzona;
- dzień bilansowy (lub inny moment), na który sporządzono sprawozdanie finansowe;
- datę sporządzenia sprawozdania finansowego.
Kiedy sporządzić i opublikować sprawozdanie finansowe?
Punktem wyjścia do sporządzenia sprawozdania finansowego jest koniec okresu rozliczeniowego i tzw. dzień bilansowy - zwykle 31 grudnia, jeśli rozliczasz się w tradycyjnym roku kalendarzowym.
W dniu bilansowym księgowi dokonują zamknięcia ksiąg rachunkowych - zamykając konta aktywów, pasywów, kosztów i przychodów. Salda końcowe na kontach muszą wówczas wykazywać prawidłowe saldo aktywów (aktywów), zasobów (pasywów) oraz zysku lub straty.
Po zamknięciu ksiąg rachunkowych następuje przygotowanie sprawozdania finansowego, w którym sporządzane są raporty opisane powyżej. Sprawozdania te nazywane są zwykłymi sprawozdaniami finansowymi i stanowią integralną część zeznania podatkowego spółki.
Regularne sprawozdania finansowe są również sporządzane w przypadku rozliczania się w ramach roku obrotowego. Dlatego ważne jest, aby zawsze uwzględniać datę bilansu w sprawozdaniach.
Istnieją jednak inne rodzaje rachunków:
- Nadzwyczajne - jeśli koniec okresu rozliczeniowego następuje w trakcie roku, na przykład dlatego, że spółka zostaje zlikwidowana i nie prowadzi już ksiąg rachunkowych;
- Śródroczne - jeśli spółka zmienia swoją formę prawną w ciągu roku, wówczas musi przygotować sprawozdanie finansowe w trakcie okresu obrachunkowego, ale księgi nie są zamykane;
- Skonsolidowane - odnosi się do osób sprawujących kontrolę (połączenia jednostki dominującej i zależnej), które są zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych dla całej skonsolidowanej jednostki.
Po sporządzeniu sprawozdania finansowego musi ono zostać formalnie zatwierdzone przez walne zgromadzenie lub jedynego akcjonariusza w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu rozliczeniowego (tj. zazwyczaj do 30 czerwca).
Następnie należy je opublikować w zbiorze dokumentów, dostarczając sprawozdanie finansowe do sądu rejestrowego. Obowiązek publikacji sprawozdań dotyczy jednostek rozliczeniowych:
- zarejestrowanych w rejestrach publicznych (w szczególności w rejestrze handlowym);
- wyznaczonych przez specjalną ustawę;
- typu SVJ, stowarzyszenia, instytutu lub fundacji.
Spółki poddane audytowi muszą następnie opublikować swoje sprawozdania finansowe wraz z raportem rocznym.
WSKAZÓWKA: Chcesz ułatwić sobie publikację sprawozdań finansowych? Jako spółka kapitałowa możesz poprosić urząd skarbowy o złożenie sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego w Twoim imieniu podczas składania zeznania podatkowego.
Zajmiemy się przygotowaniem sprawozdania finansowego za Ciebie
Nie martw się o to, co dokładnie opublikować, kiedy i w jaki sposób - skorzystaj z naszej usługi księgowej! Dopilnujemy za Ciebie terminów księgowych i podatkowych oraz innych obowiązków, w tym publikacji sprawozdań finansowych, abyś miał wszystko zrobione na czas i w należytym porządku. Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, a omówimy szczegóły.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.