Prowadzenie działalności gospodarczej jako cudzoziemiec w Czechach - licencja handlowa czy spółka?

Cudzoziemiec może rozpocząć działalność gospodarczą w Czechach na kilka sposobów, a w tym artykule przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym: licencji handlowej i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Czym różni się prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie licencji handlowej (dawniej certyfikatu handlowego) od założenia własnej firmy? Jakie zalety i wady mają obie opcje?

Kiedy cudzoziemiec rozważa rozpoczęcie działalności gospodarczej w Republice Czeskiej, a nie jest jeszcze przedsiębiorcą, najczęściej decyduje się pomiędzy licencją handlową a założeniem własnej firmy .

Licencja handlowa dla obcokrajowców

Po pierwsze, powiedzmy, że nie będzie już można otrzymać świadectwa handlowego jako takiego. Zamiast tego otrzymają Państwo wyciąg z rejestru handlowego wydany przez Urząd ds.

Z definicji handlu wynika, że jest to świadczenie usług, sprzedaż produktów i inna działalność wykonywana samodzielnie, we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność oraz w celach zarobkowych. Licencja handlowa może być więc przydatna dla cudzoziemca zarówno w przypadku udzielania korepetycji z języka obcego, jak i prowadzenia innej systematycznej działalności zarobkowej.

Warunki uzyskania licencji handlowej dla cudzoziemców w Republice Czeskiej

Z jednym wyjątkiem, cudzoziemiec musi spełnić takie same warunki do założenia działalności handlowej jak każdy inny. Muszą oni:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • przedstawić dowód dobrego charakteru poprzez zaświadczenie o niekaralności,
  • spełnić wymagania dotyczące kompetencji zawodowych dla zawodu innego niż wolny zawód,
  • przedstawić dowód legalnego pobytu w Republice Czeskiej (wiza, decyzja dotycząca zezwolenia na pobyt lub samo zezwolenie na pobyt) - dotyczy to tylko cudzoziemców z krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, np. z Ukrainy.

Przy zakładaniu działalności gospodarczej cudzoziemiec potrzebuje następujących dokumentów:

  • paszport,
  • wyciąg z rejestru karnego z kraju urodzenia (mniej niż 90 dni, przetłumaczony i poświadczony),
  • dowód zamieszkania (dla obywateli spoza EOG),
  • zgoda na miejsce prowadzenia działalności (chyba że cudzoziemiec jest właścicielem lokalu),
  • dowód kompetencji zawodowych w zakresie wolnych zawodów (lub wyznaczenie odpowiedzialnego przedstawiciela),
  • dowód uiszczenia opłaty administracyjnej w wysokości 1 000 CZK.

Proces zakładania działalności handlowej jest stosunkowo prosty, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny w dowolnym urzędzie wydającym zezwolenia na prowadzenie działalności handlowej lub w Czeskim Punkcie. Kolejnymi niezbędnymi przystankami są urząd skarbowy, urząd ubezpieczeń zdrowotnych oraz urząd ubezpieczeń społecznych. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami, więcej informacji znajdziesz na naszej stronie o zakład aniu działalności gospodarczej, gdzie możesz również skontaktować się z nami i skorzystać z naszej fachowej pomocy.

Zalety posiadania licencji handlowej

Założenie działalności gospodarczej jest łatwe pod względem administracyjnym, niedrogie i jest najszybszym sposobem na rozpoczęcie działalności. Cudzoziemcy z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie muszą przedstawiać dowodu zamieszkania, ponieważ mogą swobodnie poruszać się i prowadzić działalność gospodarczą na całym terytorium. Późniejsza administracja jest również łatwa, zwłaszcza w przypadku korzystania z podatku liniowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, który obejmuje wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w tym podatek dochodowy.

Wady posiadania licencji handlowej

Wady prowadzenia działalności z licencją handlową wynikają z samej jej natury i dotyczą odpowiedzialności własnym majątkiem. W tym przypadku osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem, więc wszelkie problemy w działalności mogą łatwo rozlać się na problemy egzystencjalne.

Kolejną wadą jest fakt, że cudzoziemcy przebywający poza EOG, aby założyć działalność gospodarczą muszą uzyskać dowód pobytu, np. wizę, decyzję dotyczącą zezwolenia na pobyt lub samo zezwolenie na pobyt. Jeśli go nie posiadają, muszą odwiedzić kilka urzędów i złożyć szereg dokumentów.

Zakładanie firmy jako obcokrajowiec

Drugą najczęstszą opcją prowadzenia działalności gospodarczej przez obcokrajowców w Czechach jest założenie własnej firmy, zazwyczaj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością . Po szeregu nowelizacji metoda ta jest tańsza i łatwiejsza niż wcześniej, dlatego coraz więcej obcokrajowców ucieka się do założenia nowej spółki. Są to głównie przypadki, w których metoda ta przynosi wystarczające korzyści w postaci ochrony majątku przedsiębiorcy lub optymalizacji podatkowej , aby warto było zainwestować więcej czasu i pieniędzy w założenie spółki i jej późniejsze funkcjonowanie.

Warunki założenia czeskiej spółki LLC jako obcokrajowiec

Istnieją minimalne różnice pomiędzy założeniem spółki LLC jako obcokrajowiec lub jako obywatel Czech. Opóźnienia mogą wystąpić w przypadku wypisu z rejestru karnego z krajów spoza UE lub przy zakładaniu rachunku bankowego, który jest wymagany przy wpłacie kapitału zakładowego w wysokości ponad 20 000 CZK.

Polecamy cudzoziemcom korzystanie z usług ekspertów, których pomoc pomoże im w założeniu spółki szybciej i często taniej niż samodzielnie.

Zalety spółki z o.o.

Do typowych zalet spółki LLC w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej należy zaliczyć ochronę majątku przedsiębiorcy, ponieważ w przypadku spółki LLC przedsiębiorca odpowiada tylko za majątek spółki , a nie za cały jej majątek. Od 2014 r. dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy szkoda nie została spowodowana działaniem organu statutowego, które byłoby sprzeczne ze starannością prawidłowego zarządcy.

Spółka z o.o. jest często postrzegana jako bardziej godna zaufania, oferująca zaawansowane opcje optymalizacji podatkowej oraz szereg innych zalet w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej.

Cudzoziemiec w roli dyrektora zarządzającego lub udziałowca nie musi przy zakładaniu spółki z o.o. przedstawiać dokumentów pobytu w Republice Czeskiej, nawet jeśli pochodzi z kraju spoza EOG. Licencja handlowa jest wydawana bezpośrednio spółce, a nie udziałowcowi czy dyrektorowi zarządzającemu. Wyjątkiem od tej zasady jest działanie spółki LLC za pośrednictwem odpowiedzialnego przedstawiciela w przypadku firm związanych, handlowych i licencjonowanych; jeśli odpowiedzialny przedstawiciel jest obcokrajowcem, powyższe warunki uzyskania licencji handlowej mają zastosowanie do niego.

Wady spółki z o.o.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem bardziej czasochłonnym. Jest też droższe, ponieważ obowiązują dodatkowe opłaty w urzędach i wizyta u notariusza. Spółka musi również prowadzić księgi rachunkowe, organizować coroczne walne zgromadzenia i publikować sprawozdania finansowe.

Podsumowanie: Czeska licencja handlowa czy spółka. Co jest lepsze dla obcokrajowców?

Cudzoziemiec ma do wyboru dwa podstawowe sposoby prowadzenia działalności gospodarczej w Republice Czeskiej. Założenie firmy jest szybkie i tanie, ale wiąże się z ryzykiem w przypadku problemów finansowych, ponieważ przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem. Mimo to metoda ta jest bardzo popularna, a ponad 100 000 obcokrajowców prowadzi w Czechach działalność gospodarczą.

Drugą opcją jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest bardziej wymagająca pod względem administracyjnym i finansowym, ale zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności, ponieważ dyrektor zarządzający odpowiada tylko majątkiem spółki. Dodatkowo przynosi możliwość optymalizacji podatkowej oraz większą wiarygodność w oczach klientów i dostawców.

Cenisz sobie pomoc specjalistów przy zakładaniu firmy w Czechach? Nie wahaj się z nami skontaktować, nasz zespół ekspertów pomoże Ci porównać, która opcja będzie bardziej korzystna w Twoim przypadku. Jednocześnie pomożemy Państwu w faktycznym zarejestrowaniu działalności gospodarczej lub założeniu spółki.


Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga