Organizacja non-profit: jak działa i skąd czerpie fundusze?

Chcesz być wolontariuszem, zbierać pieniądze na szczytny cel, wspierać społeczność w swojej okolicy lub mieć grupę, z którą dzielisz wspólne zainteresowania? Dowiedz się, jak organizacja non-profit może Ci w tym pomóc!

Czym jest organizacja non-profit?

Organizacja non-profit (NO) to rodzaj podmiotu prawnego. Jednak jej głównym celem nie jest zarabianie pieniędzy, ale wspieranie społeczeństwa lub wybranej grupy. Dlatego też organizacje non-profit są najczęściej zakładane w dziedzinie kultury, sportu, edukacji, zdrowia, działalności charytatywnej lub pomocy humanitarnej.

W skali globalnej, niektóre z najbardziej znanych organizacji pozarządowych to Lekarze bez Granic, Greenpeace czy Amnesty International. W Republice Czeskiej, Charity Czech Republic, Good Angel, People in Need, Czeski Komitet Olimpijski lub Mountain Service.

Zasady działania organizacji non-profit

W przeciwieństwie do firm komercyjnych, organizacje non-profit koncentrują się na różnych grupach docelowych i mają inną wizję, misję, wartości i cele.

Cele organizacji non-profit

Organizacje non-profit realizują cele inne niż osiąganie zysków. Są one podzielone na dwa podstawowe typy w zależności od ich ukierunkowania:

  • Organizacja non-profit pożytku publicznego - celem jej działalności jest przyczynianie się do poprawy społeczeństwa i życia publicznego, zazwyczaj w dziedzinie ekologii, edukacji, badań, zdrowia, działalności charytatywnej itp;
  • wzajemnie korzystna - jej celem jest wspieranie swoich członków, określonej grupy interesu lub społeczności. Zazwyczaj angażuje się w takie obszary, jak kultura, sport, ale także hobby, takie jak myślistwo lub pszczelarstwo.

Misja organizacji non-profit

Zasadą działania organizacji non-profit jest jej misja - na przykład przynoszenie korzyści poprzez poprawę jakości życia, wspieranie społeczności i rozwiązywanie problemów społecznych. Misja organizacji non-profit opiera się na tym , jakimi problemami i kwestiami konkretnie chce się zająć i co planuje wnieść do społeczeństwa lub swoich członków.

Klasyfikacja organizacji non-profit według założyciela

Założycielem organizacji non-profit może być państwo lub sektor prywatny. Założyciel określa formę prawną organizacji non-profit, jej organy zarządzające i kontrolne, a także sposób, w jaki organizacja pozarządowa będzie pozyskiwać fundusze na swoją działalność i cele.

Państwowe organizacje non-profit

Typowymi państwowymi organizacjami non-profit są publiczne instytucje badawcze (instytuty badawcze), a także organizacje składkowe - w formie szkoły/przedszkola, szpitala lub placówki kulturalnej, ustanowione przez państwo, region lub gminę, w której znajduje się szkoła.

W szerszym ujęciu może to również obejmować partie polityczne.

Pozarządowe organizacje non-profit (NGO)

Prywatne (pozarządowe) organizacje pozarządowe nie mają bezpośredniego wsparcia ze strony państwa. W związku z tym nie są one kontrolowane z zewnątrz, ale zarządzają i kontrolują się same. Organizacje non-profit obejmują wszystkie fundacje i fundusze, zarejestrowane stowarzyszenia i instytuty. Obejmują one również związki zawodowe i organizacje religijne.

WSKAZÓWKA: Myślisz o założeniu organizacji pozarządowej (prywatnej organizacji non-profit)? Przeczytaj poniższy artykuł o tym, jak założyć stowarzyszenie non-profit, instytut lub fundację - dowiesz się, jak postępować.

Rodzaje organizacji pozarządowych i różnice między nimi

1/ Czym jest stowarzyszenie?

Jeśli Ty i Twoi przyjaciele, sąsiedzi lub współpracownicy macie wspólny interes, który chcecie rozwijać w zorganizowany sposób, powinniście założyć stowarzyszenie (dawniej stowarzyszenie obywatelskie).

Stowarzyszenia są najbardziej powszechną formą non-profit i ludzie wybierają je z kilku powodów:

  • Wystarczy grupa trzech osób, z którymi łączy Cię wspólny temat;
  • nie trzeba wkładać żadnego kapitału;
  • dzięki odpowiedzialnemu zarządzaniu jako członkowie nie ponosisz odpowiedzialności za długi stowarzyszenia;
  • można prowadzić działalność poboczną w celu pozyskania funduszy.

WSKAZÓWKA: Poświęć się rozwojowi swojego hobby - założymy stowarzyszenie całkowicie za Ciebie! Zajmiemy się kwestiami prawnymi, rozprawami sądowymi i całą dokumentacją.

2/ Czym jest instytut i czym różni się od stowarzyszenia?

Instytut to nowa nazwa dla dawnego stowarzyszenia pożytku publicznego. Te nadal działają, tylko nie można ich już zakładać. Podczas gdy stowarzyszenie jest tworzone jako organizacja specjalnego zainteresowania dla swoich członków i jest elastyczne pod wieloma względami, instytut jest formą non-profit dostosowaną do świadczenia usług społecznych i innych usług społecznych.

Instytut różni się również od stowarzyszenia w następujących obszarach:

  • założycielem jest tylko jedna osoba;
  • ma pracowników (nie tylko członków);
  • musi świadczyć usługi w równym stopniu dla wszystkich;
  • istnieje obowiązkowy depozyt przy rejestracji;
  • instytut musi ustanowić zarząd.

3/ Czym jest fundacja?

Fundacje, podobnie jak instytuty, działają w celu wspierania projektów charytatywnych i pożytku publicznego. Ich głównym celem jest jednak gromadzenie aktywów.

Nadal zarządzają aktywami i zapewniają tam, gdzie są potrzebne - czy to poprzez promocję, programy edukacyjne lub doradztwo, czy też bezpośrednie wsparcie finansowe. Dlatego też muszą one również zdeponować kapitał założycielski w wysokości co najmniej pół miliona koron przy rejestracji i uzyskać akt założycielski poświadczony notarialnie.

Należy pamiętać, że fundacja nigdy nie może być wykorzystywana do wspierania partii lub ruchów politycznych.

4/ Czym jest fundusz wieczysty i czym różni się od fundacji?

Fundusze wieczyste funkcjonują podobnie do fundacji - jednak:

  • są one również tworzone krótkoterminowo, aby osiągnąć określony cel;
  • nie wymagają zdeponowania kapitału fundacji w momencie rejestracji;
  • nie wymagają aktu notarialnego dla fundacji;
  • zwykle przestają istnieć, gdyich cel zostanie osiągnięty.

Finansowanie organizacji non-profit

Organizacja non-profit może generować zyski poprzez swoją działalność, ale muszą one być wykorzystywane wyłącznie do celów jej misji. W związku z tym nie może ona w żaden sposób redystrybuować zysków na rzecz właścicieli, innego kierownictwa lub państwa.

Organizacja non-profit może łączyć różne źródła finansowania (fundraising), aby zebrać jak najwięcej pieniędzy na swoją działalność i najlepiej nie polegać tylko na jednym rodzaju dochodu. Główne źródła obejmują:

  • darowizny i składki - od osób prywatnych, firm (np. w ramach ich społecznej odpowiedzialności biznesu) lub fundacji i funduszy wieczystych;
  • dotacje i subwencje - zarówno prywatne, jak i rządowe, a nawet międzynarodowe (np. z ONZ lub UE);
  • składki członkowskie - jednorazowe lub z regularną częstotliwością;
  • Dochody z własnej działalności - np. ze sprzedaży prezentów lub pamiątek, biletów na wydarzenia sportowe lub kulturalne, ale także z wynajmu własnych lokali lub nieruchomości;
  • sponsoring - zazwyczaj w zamian za reklamę sponsora lub jego działalności;
  • zbiórki publiczne (crowdfunding) - najczęściej w formie koncertu charytatywnego, aukcji, wydarzenia sportowego lub kampanii internetowej wspierającej NO;
  • kredyty bankowe - mając dobrze opracowany plan finansowy i misję, organizacja pozarządowa może ubiegać się o kredyt bankowy na swoją działalność.

Pewnym rodzajem wsparcia finansowego jest także praca wolontariuszy w organizacji non-profit. Wolontariat łączy ludzi chętnych do niesienia pomocy bez wynagrodzenia z tymi, którzy tej pomocy potrzebują i ją doceniają. Organizacja non-profit otrzymuje wsparcie, jednocześnie oszczędzając na kosztach operacyjnych i płacowych w porównaniu do firm zatrudniających stałych pracowników.

Czy wiesz, że nawet organizacja non-profit musi płacić podatek dochodowy? Jednak w przeciwieństwie do firm, ma status "korporacji pożytku publicznego" i kwalifikuje się do szeregu ulg podatkowych.

Załóż stowarzyszenie bez obaw

W ostatnich latach w Czechach ponad 100 000 osób założyło stowarzyszenie. Czy masz wokół siebie grupę o wspólnych zainteresowaniach, które chcesz rozwijać? Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza, a my stworzymy dla Ciebie stowarzyszenie dostosowane do Twoich potrzeb.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga