Opodatkowanie dochodów sportowców i rezydencja podatkowa

Szukając sposobów na obniżenie opodatkowania, sportowcy często zastanawiają się nad zmianą rezydencji podatkowej. Taka zmiana nie jest jednak możliwa dla każdego i tylko niektórym przyniesie realne oszczędności. Dowiedz się, na jakich warunkach sportowiec może skorzystać ze zmiany rezydencji podatkowej bez zbędnego ryzyka.

Kluczem do opodatkowania dochodów sportowców jest znalezienie odpowiedzi na te dwa pytania:

  1. W którym kraju sportowiec jest rezydentem podatkowym?
  2. Za jaką działalność może otrzymywać wynagrodzenie?

Jak ustalić rezydencję podatkową sportowców?

Zawsze należy szukać szczegółowych zasad określania rezydencji podatkowej w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem. Zazwyczaj opierają się one na pięciu modelowych kryteriach. Przy dokonywaniu oceny nie jest konieczne uwzględnianie wszystkich z nich - po ustaleniu rezydencji na podstawie jednego z nich, pozostałe kryteria nie są brane pod uwagę.

Kryteria ustalania rezydencji podatkowej to najczęściej:

  • 1

    Stałe miejsce zamieszkania - lub długoterminowe miejsce zamieszkania, które jest dostępne w dowolnym momencie. Stałe miejsce zamieszkania jest zazwyczaj wystarczające jako główne kryterium ustalenia rezydencji podatkowej.

  • 2

    Centrum interesów życiowych - jeśli posiadasz stałe miejsce zamieszkania w więcej niż jednym kraju, sprawdzane jest, gdzie masz bliższe więzi osobiste i zawodowe (gdzie Twoje dzieci chodzą do szkoły, gdzie wykonujesz większość swojej pracy lub prowadzisz działalność gospodarczą itp.)

  • 3

    Miejsce, w którym podatnik zwykle przebywa - pojawia się rzadziej i zazwyczaj w przypadku osób, które dużo podróżują i pracują, na przykład na plażach na całym świecie.

  • 4

    Obywatelstwo - zwykle nie jest brane pod uwagę na tym etapie oceny, ale jeśli spędziłeś dokładnie połowę roku w jednym kraju, a połowę w innym, miejsce zamieszkania zostanie określone na podstawie dokumentów potwierdzających obywatelstwo.

  • 5

    Porozumienie na szczeblu ministra finansów - jest to niezwykle rzadka sytuacja, jeśli miejsca zamieszkania nie można określić na podstawie żadnego z poprzednich kryteriów.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem na temat ustalania rezydencji podatkowej. Zawiera on więcej szczegółów na temat kryteriów, a także praktyczne przykłady.

Rodzaje działalności, z których sportowcy uzyskują dochody

W praktyce znaczna liczba sportowców otrzymuje wynagrodzenie za działalność, która niekoniecznie polega wyłącznie na osiąganiu wyników sportowych. Jeśli taki dochód pochodzi również z zagranicy, sposób opodatkowania należy zawsze oceniać indywidualnie, biorąc pod uwagę konkretny rodzaj dochodu, zaangażowane kraje i ich umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania itp.

Sportowcy zazwyczaj wystawiają faktury za niektóre z poniższych czynności:

  • Wyniki sportowe: dochód ten jest najczęściej realizowany w formie "ceny pieniężnej" za zawody turniejowe w poszczególnych dyscyplinach sportowych lub w formie długoterminowego kontraktu z klubem lub organizacją.
  • Reklama: Typowym przykładem jest sportowiec, który nosi odzież danej marki, promuje jej napoje lub przecina wstęgę na otwarciu nowej siłowni.
  • Promocja sportu: Jeśli sportowiec uczestniczy w konferencjach lub wykładach w szkołach lub klubach sportowych, aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach, historii, zwycięstwach itp.
  • Wizyty honorowe: Znane osoby czasami występują jako goście honorowi, na przykład z okazji rocznicy ich rodzinnego miasta, być może nawet moderując część wydarzenia.
  • Wykłady: Doświadczeni sportowcy dzielą się swoją wiedzą w formie kursów i prywatnych wykładów, pokazując uczestnikom, jak trenować, jak się odżywiać itp.

Korzyści i zagrożenia związane ze zmianą rezydencji dla sportowców

Wielu sportowców przenosi swoją rezydencję podatkową do krajów o niższych obciążeniach podatkowych, tzw. rajów podatkowych. Najczęstsze powody to:

  • Niższe lub zerowe opodatkowanie dochodów;
  • niższe lub zerowe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;
  • prostsze systemy podatkowe;
  • korzystniejsze podatki liniowe;
  • bardziej interesujące premie socjalne lub ulgi podatkowe, które nie są dostępne w Czechach.

Z drugiej strony istnieje również ryzyko. Jeśli rezydencja podatkowa zostanie zakwestionowana przez organy państwowe, podatek może zostać nałożony w kraju, z którego podatnik wyjechał.

W przeszłości w ten sposób ucierpiały znane osobistości światowego sportu, takie jak piłkarz Lionel Messi czy tenisista Boris Becker. Dlatego też należy zawsze dokładnie rozważyć, czy faktycznie spełniamy test rezydencji podatkowej zgodnie z powyższymi kryteriami podanymi w zeznaniu podatkowym.

Studium przypadku: opodatkowanie dochodów sportowca

Obywatel Czech pracuje jako zawodowy sportowiec we Włoszech, gdzie również wynajmuje mieszkanie. Nie posiada stałego mieszkania w Czechach, mieszka z rodzicami. Jest zatem rezydentem podatkowym we Włoszech. Jednak w lipcu i sierpniu uda się do Czech na dwa wydarzenia.

1/ Mecz rozgrywany w Czechach

W lipcu w Czechach odbędzie się mecz z udziałem publiczności. Jest on opłacany przez SPORT s.r.o., której sportowiec wystawi fakturę na 100 000 CZK za mecz. Opodatkowanie tej działalności powinno wyglądać następująco:

  • sportowiec powiadamia czeską spółkę, że jest rezydentem podatkowym Włoch;
  • opłata za mecz jest opodatkowana w Czechach podatkiem u źródła w wysokości 15% (zgodnie z § 36 ITA);
  • SPORT s.r.o. zwróci mu zatem 85 000 CZK i prześle 15 000 CZK do urzędu skarbowego.

Jeśli sportowiec zażąda od urzędu skarbowego zaświadczenia o potrąceniu podatku u źródła, a włoskie prawo mu na to zezwala, może odliczyć podatek w wysokości 15 000 CZK od swojego zobowiązania podatkowego we Włoszech. Jest to dozwolone tylko dla rezydentów Unii Europejskiej i tylko w przypadku niektórych działań, w tym występów sportowych. Alternatywnie, może on złożyć zeznanie podatkowe w Czechach (zgodnie z art. 36 ust. 7 ITA).

Na co zwracać uwagę?

Pamiętaj, aby podać firmie swoją rezydencję podatkową podczas wystawiania faktury i poprosić o potwierdzenie podatku zapłaconego w innym kraju. Dochody z imprez z udziałem międzynarodowym podlegają częstym kontrolom organów podatkowych. W przypadku pomyłki istnieje ryzyko naliczenia podatku, który będzie nawet wyższy niż pierwotna kwota, ponieważ 100 000 CZK jest wówczas uznawane za jedynie 85% wypłaconego wynagrodzenia. Ponadto doliczane są odsetki za zwłokę. Spółki już teraz zabezpieczają się umownie przed takimi niespodziankami i przerzucają wszelkie poniesione koszty na sportowców.

2/ Wykład w Czechach

W sierpniu sportowiec bierze udział w wykładzie w Czechach, gdzie doradza uczestnikom, jak ćwiczyć, aby utrzymać formę. Sportowiec ponownie wystawia SPORT s.r.o. fakturę na kwotę 100.000 CZK. Tym razem jednak spółka płaci mu pełną kwotę, a on jest opodatkowany we Włoszech od całej kwoty, ponieważ jest to dochód z działalności wykładowej, która należy do kategorii świadczenia usług (zgodnie z art. 22 ust. 1 lit. c) UPDOP).

Podatki? Załatwimy to za Ciebie!

Zastanawiasz się, jakie korzyści może przynieść Ci zmiana rezydencji podatkowej? A może masz wątpliwości, czy prawidłowo opodatkowujesz swoje dochody? Skontaktuj się z nami, a wspólnie znajdziemy odpowiedzi na Twoje pytania.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga