Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym: przegląd zmian od 2025 r.

Zasadnicza zmiana ustawy o rachunkowości doprowadzi do nowelizacji szeregu ustaw towarzyszących. Jedną z nich jest ustawa o podatku dochod owym (UPDOP), która powinna przejść całkowitą transformację. Dowiedz się, jak zmieni się terminologia i zasady amortyzacji podatkowej, do których byłeś przyzwyczajony.

Planowane zmiany w ustawie o podatku dochodowym

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r., podobnie jak nowa ustawa o rachunkowości. Z uwagi jednak na złożoność zmian i istotne modyfikacje treści, niewykluczone jest opóźnienie terminu wejścia w życie o kilka miesięcy do roku. Co ma przynieść nowelizacja?

Nowe pojęcia

Nadchodząca nowelizacja ma na celu uproszczenie rozumienia tekstu i zbliżenie treści ustawy do nowoczesnego sposobu pisania aktów prawnych. Zmianie ulegnie jednak część terminologii, do której jesteśmy przyzwyczajeni od lat. Przykładowo:

Obecny termin Nowy termin
Nieruchomość Aktywa*
Aktywa biznesowe Zarejestrowany składnik aktywów
Rzeczowy składnik aktywów Amortyzowany składnik aktywów
Wartość rezydualna Koszty przyszłych okresów
Koszty bieżące Koszty natychmiastowe
Amortyzacja Koszty bieżące
Ulepszenie techniczne środków trwałych Dodatkowa wycena

*Oprócz tradycyjnych środków trwałych, "aktywa" będą obejmować należności, zapasy itp. Celem jest dostosowanie terminu do jego znaczenia używanego w rachunkowości.

Okres podatkowy a okres rozliczeniowy

Okres podatkowy dla osób prawnych (OP) będzie powiązany wyłącznie z okresem księgowym. Mówiąc prościej: okres podatkowy zgodnie z nowelizacją UPDOP = okres rozliczeniowy podmiotu.

Termin "okres rozliczeniowy", który jest obecnie powiązany z różnymi konkretnymi momentami w ciągu roku, zniknie całkowicie.

W przypadku osób fizycznych (FO) nie będzie żadnych zmian, a okresem podatkowym pozostanie klasyczny rok kalendarzowy.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez FO

Podczas gdy pakiet konsolidacyjny przyniósł już zniesienie rejestracji podatku dochodowego od osób prowadzących działalność gospodarczą w 2024 r., nowelizacja ITA powinna pójść o krok dalej, usuwając ogólny obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne.

Podstawa opodatkowania byłaby teraz ustalana wyłącznie na podstawie przepływów pieniężnych. Instytucja zryczałtowanego podatku, jak również zryczałtowane koszty obliczane jako procent dochodu pozostałyby.

Obliczanie amortyzacji podatkowej

Dotychczasowe procedury i zasady amortyzacji aktywów znik nęłyby całkowicie i zostałyby zastąpione nowymi zasadami, jak poniżej:

  • nowe pojęcie składnika majątku podlegającego amortyz acji podatkowej określa, co w całości zalicza się do tej kategorii oraz wymienia wyjątki od tego, co za taki składnik majątku nie jest uznawane;
  • próg amortyz acji zostanie przesunięty z obecnych 80 000 CZK do 100 000 CZK;
  • amortyzacja podatkowa zacznie być obliczana miesięcznie (już nie rocznie), a amortyzacja nie będzie mogła być przerywana;
  • zamiast grup amortyzacyjnych zostaną ustalone trzy podstawowe minimalne okresy amortyzacji podatkowej: 60 miesięcy, 180 miesięcy i 360 miesięcy*;
  • zamiast metody liniowej i przyspieszonej amortyzacji wprowadzona zostanie tylko metoda liniowa - jednak w porównaniu do obecnej metody liniowej, stawka amortyzacyjna będzie taka sama przez cały okres od pierwszego miesiąca kalendarzowego do końca okresu.

*Ustawa na nowo określi minimalny okres amortyzacji dla celów ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w następujący sposób:

  • 360 miesięcy: dla nieruchomości o wartości powyżej 2 000 000 CZK;
  • 180 miesięcy: dla wartości firmy nabytej w drodze zakupu (np. zakup zakładu);
  • 60 miesięcy: dla innych aktywów.

Ocena techniczna/dodatkowa

Dla oceny technicznej (w nowej terminologii, dodatkowej) aprecjacji, pojawiają się dwa progi istotności:

  • bezwzględny limit 100 000 CZK,
  • lub względny limit 10% wartości podatkowej aktywów.

Aprecjacja dokonana na przedmiocie leasingu będzie regulowana zapisem transakcji w księgach rachunkowych (tj. wartością dochodu niepieniężnego i momentem opodatkowania), poprzednie zasady znikną całkowicie.

Leasing finansowy

Obecne zasady dotyczące leasingu finansowego zostaną zniesione. Pojawi się nowe aktywo "prawo do użytkowania", które będzie kosztem uzyskania przychodu po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Opodatkowanie kar umownych

Nastąpi zmiana momentu, w którym to opodatkowanie będzie rozliczane:

  • po stronie przychodów opodatkowanie nie będzie już związane z zapłatą;
  • z drugiej strony, po stronie kosztowej, pozostanie obowiązek zapłaty kary w celu zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów.

Możliwość odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Zniesione zostanie powiązanie pomiędzy możliwością odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne a ich zwrot em - obecnie obowiązuje limit jednego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

MSSF a podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym

Podmioty prowadzące rachunkowość zgodnie z MSSF będą mogły ustalać podstawę opodatkowania poprzez odniesienie do wyniku finansowego obliczonego zgodnie z MSSF. Aby taki wynik był zgodny z czeskimi standardami, będzie musiał zostać skorygowany o te pozycje, które nie są odpowiednie dla podstawy opodatkowania w Czech ach (trwałe i tymczasowe różnice przejściowe).

Rachunkowość i podatki w EUR bez przeliczenia

Podczas gdy od stycznia 2024 r. jednostki księgowe mogą już rozliczać się w walucie innej niż korona czeska, a następnie wykorzystywać tę walutę obcą do podstawy opodatkowania i zeznania podatkowego, podatek dochodowy jako taki pozostanie wyłącznie w walucie czeskiej. Konieczne było zatem przeliczenie waluty obcej na koron ę czeską przed złożeniem zeznania podatkowego.

Nowelizacja ITA powinna wprowadzić specjalny system dla podatników (osób fizycznych i prawnych), którzy prowadzą swoje rachunki w euro. W związku z tym wszystkie dane w zeznaniu podatkowym pozostaną w EUR, w tym obliczona kwota podatku, którą podatnicy będą mogli teraz zapłacić w EUR bez przeliczania na CZK.

Nie martw się zmianą prawa bardziej niż to konieczne

Na bieżąco śledzimy wszelkie zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej. Proces legislacyjny jest często długotrwały, a proponowane zmiany mogą być chaotyczne. Zostaw nam swoją księgowośćpodatki i zamiast badać przepisy, skup się na tym, co przynosi Ci zyski w Twojej firmie.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga