Kategorie
Jak przenieść siedzibę spółki z Czech do kraju spoza UE (i odwrotnie)?
Prowadzisz działalność na rynku czeskim, ale chciałbyś przenieść swoją spółkę na Maltę, do Szwajcarii, USA lub odwrotnie? Przedstawimy Ci nowelizację ustawy o przekształceniach spółek, która na nowo ułatwia warunki zmiany siedziby spółki poza UE.
Co wnosi nowelizacja ustawy o przenoszeniu spółek?
Od lipca 2024 r. nowelizacja wprowadza łatwiejsze zmiany rezydencji podatkowej - a raczej rozszerza możliwości przeniesienia siedziby spółki do i z zagranicy. Dotychczas można było zmieniać miejsce zamieszkania jedynie pomiędzy krajami UE, teraz możliwe jest przeniesienie spółki z Czech do krajów spoza UE i EOG (tzw. krajów trzecich) i odwrotnie.
Ponadto nowelizacja prawa wprowadziła również nowy sposób podziału spółki poprzez wydzielenie. Obie innowacje mają na celu ułatwienie właścicielom spółek transgranicznej działalności gospodarczej i zarządzania aktywami. Część dzielonej spółki może być teraz przeniesiona bezpośrednio za granicę bez zbędnych kroków pośrednich.
Przeniesienie spółki z kraju trzeciego do Republiki Czeskiej
Jeżeli zezwala na to ustawodawstwo państwa trzeciego, a spółka zagraniczna nie znajduje się w stanie likwidacji, można przenieść jej siedzibę spoza UE do Republiki Czeskiej.
Przeniesienie nie spowoduje rozwiązania obecnej spółki ani utworzenia nowej - zmieni jedynie formę prawną spółki zagranicznej na pożądany podmiot czeski.
Po wykreśleniu spółki z rejestru handlowego kraju trzeciego, jej nowa siedziba w Republice Czeskiej stanie się skuteczna. W związku z tym nie należy zapominać o zarejestrowaniu spółki do celów podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku VAT.
W przypadku przeniesienia zamortyzowanych środków trwałych z zagranicy do Czech, rozliczenie odbywa się na podstawie przeliczonej ceny zagranicznej i zasad dotyczących wkładów niepieniężnych z zagranicy (art. 32c ustawy o podatku dochodowym).
WSKAZÓWKA: Czy wiesz, że możemy założyć spółkę w Wielkiej Brytanii w ciągu zaledwie 24 godzin? Jeśli kusi Cię prowadzenie działalności za granicą, możemy założyć dla Ciebie spółkę Ltd (angielską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).
Przeniesienie spółki z Czech do kraju spoza UE
Przy przenoszeniu spółki z Republiki Czeskiej do kraju trzeciego obowiązują podobne warunki, jak przy przenoszeniu w ramach UE lub EOG, a mianowicie:
- ustawodawstwo kraju trzeciego musi zezwalać na przeniesienie spółek;
- czeski podmiot nie zostanie rozwiązany, a jedynie forma prawna zostanie zmieniona zgodnie z krajem docelowym.
Nowa siedziba i forma prawna spółki będą obowiązywać od daty rejestracji w zagranicznym rejestrze (handlowym, podmiotów gospodarczych itp.).
Po przeniesieniu się za granicę nie należy zapominać o złożeniu zeznania podatkowego w Republice Czeskiej. Koniec okresu podatkowego zależy od tego, czy nadal prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach, czy nie:
- Jeśli po przeprowadzce za granicę zaprzestaniesz prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach, złożysz zeznanie podatkowe za okres poprzedzający datę zmiany rezydencji podatkowej z Republiki Czeskiej na zagraniczną.
- Jeśli nadal prowadzisz działalność gospodarczą w Republice Czeskiej za pośrednictwem stałego zakładu, nadal będziesz mieć normalny obowiązek złożenia zeznania podatkowego, a końcem okresu podatkowego będzie koniec bieżącego roku lub roku obrotowego.
WSKAZÓWKA: Przeczytaj również, czym różni się formalna i faktyczna siedziba spółki - z punktu widzenia prawa i płatności podatku.
Powierz przekształcenie spółki doświadczonym podmiotom
Przy przekształcaniu spółek ważne jest opanowanie nie tylko aspektów prawnych, ale także księgowych i podatkowych. Ułatw sobie cały proces, powierzając go ekspertom. Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza, a my zaproponujemy rozwiązanie.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.