Wskazówki z praktyki: co doświadczeni przedsiębiorcy radzą początkującym?

Na co zwrócić uwagęprzy zakładaniu firmy, z kim współpracować od samego początku i co zrobić, aby wszystko działało jak należy? O to zapytaliśmy czeskich przedsiębiorców. Przeczytaj ich odpowiedzi i wykorzystaj je w swojej firmie.

Największe trudności? Podatki i urzędy

Pierwsza część wyników naszej ankiety nie jest zaskoczeniem. Odpowiedzi pokazują, że czeskim przedsiębiorcom najbardziej przeszkadza biurokracja i administracja. Podatki wyraźnie wiodą prym, ale wśród najtrudniejszych wyzwań wymieniają także komunikację z władzami i kwestie prawne. Przepisy i biurokracja po prostu nie ułatwiają prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach.

Kolejnym najtrudniejszym obszarem jest marketing i pozyskiwanie klientów. Ponadto 29% respondentów zajmuje się rekrutacją i finansowaniem w formie pożyczek biznesowych.


Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym właściciela odgrywa rolę w biznesie

Co wpływa na biznes poza skomplikowaną administracją? Respondenci często wymieniali sytuację ekonomiczną. W kontekście wydarzeń ostatnich lat nie jest to zaskakujące. Pandemie, wojny, rosnące ceny - widzieliśmy ich wiele.

Trzecim problemem było łączenie życia osobistego z pracą. Przedsiębiorcy często pracują więcej niż ich pracownicy, co odbija się na ich prywatności i zdrowiu.


Jakie wnioski można wyciągnąć z tych wyzwań?

Respondenci podzielili się z nami swoimi radami w odpowiedzi otwartej:

 • "Planuj więcej i długoterminowo".
 • "Zdywersyfikuj swój biznes, aby nie stał na jednej nodze".
 • "Opłaca się skorzystać z coachingu, aby uporządkować swoje myśli i postępować systematycznie".
 • "Rób interesy tylko w słabo regulowanych branżach i stanach".
 • "Pieniądze to nie wszystko, a rodzina to rodzina. Nie zapomnij znaleźć czasu dla siebie".
 • "Naucz się ustalać priorytety".

Złota zasada biznesu: deleguj,
deleguj, deleguj, deleguj

Gdyby policzyć, które zalecenie powtarzało się najczęściej w odpowiedziach przedsiębiorców, zwycięzca byłby oczywisty: deleguj. Ich własne słowa, w formie praktycznych porad, mówią nam więcej:

 • "Inwestuj i zatrudniaj ludzi, abyś nie był zdany tylko na siebie".
 • "Dobrze jest mieć kogoś, kto zajmie się za ciebie urzędami".
 • "Nie bój się podejmować działań. Nie bój się delegować zadań. Pieniądze to tylko forma energii. Wydasz je, ale jeśli wydasz je we właściwy sposób, wrócą do ciebie".
 • "Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie bój się zapłacić ekspertowi".

Zapytaliśmy również o to , z którymi specjalistami należy pracować w pierwszej kolejności - czy zatrudniać ich jako pracowników, czy zlecać im zadania na zewnątrz. Tutaj również większość przedsiębiorców jest zgodna.

Biorąc pod uwagę poprzednie wyniki, odpowiedzi można się było spodziewać: prawie 60% respondentów stwierdziło, że opłaca się mieć pod ręką kogoś, kto zajmuje się księgowością i doradztwem podatkowym zaraz po rozpoczęciu działalności. Kolejne miejsca zajmują prawnik, sprzedawca i specjalista ds. marketingu.


Co jeszcze ułatwia życie biznesowe?

Oprócz delegowania, dwa obszary w szczególności ułatwiają życie przedsiębiorcom w naszym badaniu:

 • Cyfryzacja. Oprogramowanie i automatyzacja ułatwiają procesy w firmach o dowolnej skali. Respondenci najczęściej chwalili systemy księgowe i rozliczeniowe, narzędzia marketingowe, przechowywanie danych w chmurze i aplikacje do współpracy zespołowej.
 • Relacje. Wsparcie bliskich i rodziny, towarzystwo, niezawodni dostawcy, lojalni pracownicy i zadowoleni klienci, którzy chętnie wracają. Dobre relacje z otoczeniem zdecydowanie przyczyniają się do dobrego samopoczucia w biznesie.

Do przemyślenia: co warto wiedzieć jako początkujący?

Powiedzieliśmy przedsiębiorcom, aby wyobrazili sobie, że znów są na początku swojej biznesowej drogi. Jakiej rady by sobie udzielili? Wybraliśmy kilka cytatów, które wiele mówią:

 • Skup się na ludziach i ich potrzebach. Czego tak naprawdę chcą?
 • Dokładnie rozważ swój biznesplan i przeanalizuj wszystkie warunki, które sprawiają, że działa.
 • Nie możesz mieć wszystkiego od razu.
 • Przestań prototypować wcześnie i zacznij działać. Produkt nie musi być w 100% doskonały, a ludzie i tak go kupią.
 • Myśl więcej o strategii i ryzyku.
 • Dużo czytaj i zadawaj pytania.
 • Pomyśl o swoim zdrowiu.
 • Na początku wypróbuj biznes na małą skalę i stopniowo zwiększaj skalę.
 • Unikaj podziału 50/50, nawet jeśli ty i twój partner znacie się od lat.
 • Nie bój się zakończyć partnerstwa, które ci nie odpowiada.
 • Zwalniaj ludzi niskiej jakości znacznie szybciej. Nie zależy im na Twoim biznesie, ale mogą bardzo łatwo narazić go na szwank.
 • Nie bądź taki surowy, zastanów się nad tym, co mówisz, dzwoń więcej. To nic wielkiego.
 • Weź rządowy bałagan z przymrużeniem oka. :)

Mimo przeszkód, biznes się opłaca

W końcu uratowaliśmy podstawowe pytanie: dlaczego przedsiębiorcy w ogóle to zrobili? Odpowiedź jest dość prosta. Większość chce być swoim własnym szefem.

Główne motywacje do rozpoczęcia działalności gospodarczej

Jeśli również pragniesz niezależności, silna motywacja znacznie ułatwi przezwyciężenie niepowodzeń biznesowych. Naiwnością byłoby jednak oczekiwać, że uda się ich całkowicie uniknąć. Prawdopodobnie znasz tę zasadę: co innego czytać rady innych, a co innego stosować się do nich. Najlepszym sposobem na naukę jest działanie.

Mamy nadzieję, że nasza ankieta zainspiruje Cię i pomoże Ci rozpocząć działalność. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na założenie firmy, czy działalności handlowej, z przyjemnością zajmiemy się niezbędnymi formalnościami - a Ty będziesz miał mniej zmartwień od samego początku. Napisz do nas i zacznijmy działać.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

O an kiecie. W badaniu wzięło udział ponad 70 przedsiębiorców, z których 74% prowadzi działalność od ponad 4 lat (36% od ponad 15 lat).

Chociaż nie jest to badanie na dużą skalę, które ocenia reprezentatywną próbę populacji czeskich przedsiębiorców, zapewni ono cenne praktyczne doświadczenie początkującym. Dziękujemy wszystkim respondentom, którzy udzielili odpowiedzi i pomogli nam edukować innych.

Zalecane

Zakładanie spółek online
Zakładanie spółek online

Szybkie założenie spółki w 3 dni roboczych…

Szybkie założenie spółki w 3 dni roboczych online od EUR 280. Zarządzaj wszystkim za pomocą kilku kliknięć, my…

Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej
Licencja handlowa
Licencja handlowa

Chcesz prowadzić działalność gospodarczą na własny…

Chcesz prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek, ale gubisz się w administracji związanej ze zgłoszeniem…

Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej

Wiadomości z naszego bloga