Jak uzyskać numer EORI na potrzeby handlu z krajami spoza UE?

Planujesz handlować z krajami spoza Unii Europejskiej? W takim razie zarejestruj się w EORI, aby uniknąć problemów na granicy. W tym artykule dowiesz się dokładnie, co to jest i jak go uzyskać.

Co oznacza EORI i do czego służy?

  • Jest to unikalny numer identyfikacyjny wykorzystywany w procedurach celnych. Każda firma, która chce przewozić towary przez granice UE lub do tak zwanych "krajów trzecich", musi go posiadać.
  • W związku z tym, jeśli jako firma lub osoba samozatrudniona planujesz eksportować lub importować towary do/z krajów spoza UE, jesteś zobowiązany do zarejestrowania się w celu uzyskania numeru EORI przed dokonaniem takiej wysyłki.
  • Nazwa ta jest skrótem od angielskiego Economic Operator Registration and Identification i można również zobaczyć angielski numer EORI.

W praktyce numer ten służy do identyfikacji operatorów i pomaga zapewnić zgodność z przepisami celnymi i handlowymi UE - jest więc niezbędny do sprawnego przekraczania granic. Będzie on używany głównie w dokumentach transportowych (np. deklaracjach celnych).

Gdzie uzyskać EORI?

Rejestracji EORI dokonuje się w państwie członkowskim UE, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorcy. Dlatego, jeśli jako czeski przedsiębiorca chcesz handlować z krajami spoza UE, będziesz ubiegać się o EORI w Republice Czeskiej, w szczególności w urzędzie celnym.

Każdy kraj UE ma swój własny system wydawania numerów EORI - zazwyczaj krajowy organ celny i handlowy jest odpowiedzialny za tę agendę.

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale potrzebuję numeru EORI - co robić?
Służby celne umożliwiają osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej wygenerowanie jednorazowego numeru EORI. Jest on przydzielany tymczasowo, a jego brzmienie jest losowe. Możesz go łatwo utworzyć za pomocą aplikacji online.

Procedura rejestracji EORI

Wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego dla handlu zagranicznego można złożyć online lub osobiście w dowolnym urzędzie celnym. Pobierz formularz rejestracyjny ze strony internetowej urzędu celnego lub skorzystaj bezpośrednio z wersji interaktywnej. Wypełnij dokument podstawowymi informacjami o swojej firmie, a jeśli jesteś płatnikiem VAT, dołącz do wniosku zaświadczenie o rejestracji VAT.

Służby celne sprawdzą informacje i, jeśli wszystko jest w porządku, przydzielą ci numer EORI. Następnie powiadomią Cię o swojej decyzji, zwykle za pośrednictwem skrzynki danych. Za rejestrację nic się nie płaci i zazwyczaj wszystko jest załatwiane w ciągu 2 dni roboczych.

Czy jesteś płatnikiem VAT? W takim razie możesz również przeczytać ten artykuł na temat stosowania podatku VAT w handlu z krajami trzecimi. Zasady te różnią się od zasad dotyczących dostaw i nabyć w UE.

WSKAZÓWKA: Możesz łatwo sprawdzić EORI swoich partnerów handlowych online.

Nie przejmuj się papierkową robotą. Przetworzymy EORI za Ciebie.

Wiesz już, czym jest EORI i jak go uzyskać. Ale nie musisz sam przechodzić przez formularze i biurokrację. Możemy pomóc Ci zarejestrować się w EORI w Republice Czeskiej – napisz do nas i zacznijmy!

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga