Podatek liniowy dla samozatrudnionych: 5 sytuacji, w których należy złożyć zeznanie podatkowe

Co miesiąc płacisz jedną kwotę, która obejmuje ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy. Podatek liniowy uwolnił Cię od irytującej papierkowej roboty, dzięki czemu nie musisz martwić się o zeznania podatkowe. Ale nie ciesz się przedwcześnie - nie zawsze ma on zastosowanie! Dowiedz się, na jakie zwolnienia należy zwrócić uwagę.

Podatek liniowy i zeznania podatkowe - kiedy złożyć?

"Przy podatku liniowym nie składa się zeznania podatkowego". - Prawdopodobnie słyszałeś to zbyt wiele razy. Ale jak to z podatkami bywa, jest kilka "ale". W takich sytuacjach musisz złożyć zeznanie, nawet jeśli korzystasz z systemu ryczałtowego:

 • Masz dochód inny niż dochód z działalności gospodarczej w wysokości ponad 50 000 CZK rocznie. Aby uniknąć konieczności załatwiania formalności związanych z podatkami, całkowity dochód z aktywów kapitałowych, wynajmu i innych (§ 8-10 zeznania podatkowego) nie może przekraczać tego limitu. Zwróć na to uwagę, jeśli uzyskujesz dodatkowy dochód, na przykład z wynajmu, sprzedaży papierów wartościowych lub kryptowalut.
 • Masz dochód z pracy, który nie podlegał podatkowi u źródła. Podatek u źródła jest potrącany z wynagrodzenia tylko wtedy, gdy pracujesz na podstawie umowy o pracę, nie podpisałeś oświadczenia podatnika, a Twoje wynagrodzenie było niższe niż 10 000 CZK miesięcznie. Pracujesz na podstawie innego rodzaju umowy o pracę, w której wynagrodzenie jest opodatkowane z góry? W takim przypadku nie ominie Cię złożenie zeznania podatkowego.
 • Twój dochód z działalności gospodarczej przekroczył 2 000 000 CZK rocznie. Tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których dochód z samozatrudnienia nie przekracza tej kwoty, mogą skorzystać z podatku liniowego od 2023 roku. Zarobiłeś więcej? Świetnie - ale musisz złożyć regularne zeznanie podatkowe w następnym roku.
 • Stałeś się płatnikiem podatku VAT. Jesteś zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT, gdy Twój dochód przekroczy 2 000 000 CZK w ciągu 12 kolejnych miesięcy. Może się zdarzyć, że nie osiągniesz progu 2 milionów dochodu w jednym roku kalendarzowym (a zatem spełnisz poprzedni warunek), ale nadal nie musisz składać deklaracji. System ryczałtowy nie jest przeznaczony dla podatników VAT.
 • Zostałeś wspólnikiem spółki publicznej lub komplementariuszem spółki komandytowej. Pełniąc te funkcje, nie możesz korzystać z podatku liniowego dla osób samozatrudnionych.

Żaden z tych punktów Cię nie dotyczy? Świetnie - wtedy naprawdę docenisz zalety systemu ryczałtowego i nie będziesz musiał zajmować się papierkową robotą.

Jak złożyć deklarację podatku liniowego?

Jeśli nie spełniasz warunków do skorzystania z podatku liniowego, będziesz musiał złożyć zeznanie podatkowe. Jak to zrobić?

 1. Obliczasz swój podatek na zasadach ogólnych, tak jakbyś nie był objęty podatkiem liniowym. Wykazujesz wszystkie swoje dochody, w tym dochody z działalności gospodarczej.
 2. W wierszu 86 zeznania podatkowego wpisujesz kwotę zryczałtowanego podatku zapłaconego z góry. W latach 2021-2023 należy zawsze uwzględniać 100 CZK miesięcznie na podatek dochodowy, co daje łącznie 1200 CZK rocznie.
 3. Jeśli byłeś zatrudniony, w wierszu 84 wpiszesz również zaliczki na podatek od zatrudnienia.
 4. Nadpłata zostanie zwrócona przez urząd skarbowy lub zapłacisz niedopłatę.

To samo dotyczy ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Deklaracje wysyłasz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych, a składki zapłacone w ramach podatku zryczałtowanego służą jako depozyt.

Co dalej - czy można pozostać w systemie ryczałtowym?

Jeśli naruszysz określone warunki, musisz opuścić system ryczałtowy, zacząć opłacać normalne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz złożyć zeznanie podatkowe w kolejnym roku. Będzie tak w przypadku, gdy:

 • Twój dochód z działalności gospodarczej wynosił więcej niż 2 000 000 CZK rocznie.
 • Zostałeś płatnikiem podatku VAT.
 • Zostałeś wspólnikiem w spółce publicznej lub komplementariuszem w spółce komandytowej.

Z drugiej strony, w następujących sytuacjach nie ma powodu, aby rezygnować z systemu ryczałtowego:

 • Twój inny dochód przekracza 50 000 CZK rocznie.
 • Uzyskałeś dochód z pracy niepodlegający podatkowi u źródła.

Złożyłeś zeznanie do urzędu skarbowego i nadal płacisz zryczałtowany podatek. Jeśli jednak nadal uzyskujesz takie dochody, zastanów się, czy jest sens pozostać w systemie r yczałtowym - w przyszłym roku będziesz musiał ponownie złożyć zeznanie podatkowe.

WSKAZÓWKA: Przeczytaj nasz artykuł na temat zasad zryczałtowanego podatku dla samozatrudnionych, aby dowiedzieć się, komu zazwyczaj jest on wypłacany.

Nie martw się o podatek i zostaw to nam

Zauważyłeś, że musisz złożyć zeznanie podatkowe, ale nie wiesz jak to zrobić? Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się Twoim zez naniem podatkowym. A jeśli nie masz pewności, czy obowiązek podatkowy dotyczy Ciebie, umów się na konsultację podatkową.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga