Nowe narzędzie wstępnie wypełnia zeznanie podatkowe od nieruchomości

Administracja Finansowa poinformowała o uruchomieniu pilotażowego projektu wstępnego wypełniania deklaracji podatku od nieruchomości. Dowiedz się jak to działa i ułatw sobie pracę z formularzami.

Nowa funkcja ułatwi wypełnienie formularza

Wyszukiwanie danych i wypełnianie deklaracji podatku od nieruchomości jest dość skomplikowane. Dlatego też Revenue opracowało narzędzie, które zaoszczędzi ci czasu i kłopotów - automatycznie wstępnie wypełni dane za ciebie:

  • z księgi wieczystej (ważne do 1 czerwca 2023 r.);
  • z urzędu skarbowego (np. powierzchnia zabudowy, liczba dodatkowych pięter, powierzchnia użytkowa lokalu, dane dotyczące nieruchomości niezarejestrowanej w księdze wieczystej itp.)

Z drugiej strony, narzędzie nie dostarcza informacji na temat:

  • różnych zwolnieniach podatkowych;
  • gruntów budowlanych;
  • dzierżawy lub najmu;
  • nieruchomości niezarejestrowanych w rejestrze gruntów.

Dlatego nie zapomnij uzupełnić brakujących danych i sprawdź wszystkie dane przed ich przesłaniem.

Jak korzystać z narzędzia?

Funkcja wstępnego wypełniania deklaracji jest dostępna w oknie informacji podatkowych (DIS+). Dostęp do niej można uzyskać za pośrednictwem portalu Moje Podatki, gdzie można łatwo zalogować się, korzystając np. z tożsamości bankowej. Następnie aplikacja pobiera niezbędne dane w kreatorze deklaracji podatku od nieruchomości. Szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie internetowej administracji podatkowej.

Wskazówka: Najwcześniejszy termin zapłaty podatku (lub pierwszej raty) upływa 31 maja. Jeśli posiadasz skrzynkę danych, urząd skarbowy prześle Ci instrukcje dotyczące płatności w maju. Jeśli nie masz skrzynki danych, skonfiguruj płatność podatku przelewem bankowym lub SIPO na czas, aby uniknąć opłat za wyciągi bankowe. Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule na temat płatności podatku od nieruchomości.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga