Jak zapłacić podatek od nieruchomości? Zmień metodę płatności i oszczędzaj

Zbliża się termin płatności podatku od nieruchomości - termin płatności podatku (lub pierwszej raty) upływa 31 maja 2023 r. Od tego roku, w celu oszczędności, papierowe bony pocztowe tradycyjnie wysyłane do podatników nieruchomości przez administrację podatkową w maju zostały zniesione. Płatność podatku przekazem pocztowym nie była do tej pory płatna, co ulega zmianie. Zapoznaj się z nowymi zasadami.

Odcinki płatności podatku nie są już darmowe

Internal Revenue Service pożegnał się z odcinkami wpłat podatkowych. Ale nie martw się, nadal możesz zapłacić podatek od nieruchomości w tradycyjny papierowy sposób za pośrednictwem Poczty Czeskiej - ale od 2023 roku będziesz musiał zapłacić dodatkowo.

Jeśli do tej pory nie wybrałeś innej metody płatności, w maju otrzymasz przekaz pocztowy typu A, który jest teraz płatny zgodnie z cennikiem Poczty Czeskiej. Zapłacisz zatem kilkadziesiąt koron oprócz samego podatku.


Cena przekazu pocztowego A do zapłaty podatku (ceny obowiązujące w marcu 2023 r.)

Kwota płatności podatku Cena bonu podatkowego
1-5 000 CZK 52 CZK
5 001-50 000 CZK 60 CZK
Za każde dodatkowe 10 000 CZK + 7 CZK


Posiadacze kont otrzymają szczegóły płatności online

Jeśli automatycznie założono Ci skrzynkę danych lub założyłeś ją samodzielnie, nie spodziewaj się klasycznego przekazu pocztowego jak w przeszłości i miej oko na wiadomości przychodzące w 2023 roku.

Administracja podatkowa ostrzegła na swojej stronie internetowej, że będzie dostarczać nakaz zapłaty podatku od nieruchomości wyłącznie drogą elektroniczną do wszystkich podatników posiadających kartę podatkową (zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej). W razie niejasności prosimy o kontakt z administratorem podatkowym.


Jak pozbyć się opłaty? Zmień metodę płatności

Administracja podatkowa zaleca wszystkim zmianę metody płatności podatku od nieruchomości, aby uniknąć opłaty za przekaz pieniężny. Jeśli nie posiadasz karty datacard i nie zarejestrowałeś innej metody płatności podczas składania zeznania podatkowego, masz dwie opcje:

Płatność podatku od nieruchomości przelewem na konto

Zarejestruj się w usłudze płatności e-mail, aby zapłacić podatek od nieruchomości przelewem bankowym. Powiadomienie o płatności automatycznie dotrze do skrzynki odbiorczej w maju wraz ze wszystkimi potrzebnymi informacjami , w tym kodem QR umożliwiającym wygodną płatność.

Jak zarejestrować się, aby płacić przelewem bankowym?

  • Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej administracji podatkowej.
  • Wyślij wniosek do lokalnego urzędu skarbowego, w zależności od lokalizacji nieruchomości. Posiadasz kilka nieruchomości, które podlegają różnym organom podatkowym? W takim przypadku należy złożyć wniosek do każdego z nich osobno.
  • Z usługi można skorzystać pod warunkiem, że nie masz skonfigurowanego SIPO do płatności podatku.
  • Do płatności bezgotówkowych można przystąpić do 15 marca 2023 r. Jeśli przegapisz ten termin, otrzymasz w tym roku zawiadomienie o konieczności uiszczenia opłaty. Nie zapomnij dokonać zmiany w przyszłym roku.

WSKAZÓWKA: Nie wiesz, jak zapłacić podatki przelewem bankowym? Przeczytaj przydatny przewodnik na temat płacenia podatków. Dowiedz się, jak upewnić się, że masz prawidłowy numer konta, zmienną i symbole wyciągu.

Płacenie podatku od nieruchomości przez SIPO

Jeszcze bardziej rygorystyczny termin 31 stycznia 2023 r. dotyczył rejestracji w celu opłacenia podatku od nieruchomości za pośrednictwem SIPO. Jeśli przelew bankowy nie jest dla Ciebie wygodny i nie chcesz tracić pieniędzy na rachunki, możesz złożyć wniosek o płatność SIPO w styczniu przyszłego roku - wystarczy wypełnić formularz, podając m.in. swój numer kontaktowy.


Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga