Kategorie
Zysk kontra strata: przewodnik po wynikach finansowych firmy
Założyłeś firmę i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak obliczać zyski i straty, jakie rodzaje zysków i strat możesz ocenić i jak z nich korzystać w przyszłości? Oto przegląd najważniejszych wskaźników rentowności.
Dlaczego warto zwracać uwagę na wynik ekonomiczny?
Rachunek zysków i strat informuje o sukcesie działalności gospodarczej firmy. Warto go monitorować z kilku powodów:
- Stabilność finansowa: Można zobaczyć, jak ma się kondycja finansowa firmy.
- Podejmowanie decyzji i planowanie: Należy na niego zwracać uwagę w sytuacjach, w których podejmowane są decyzje dotyczące przyszłości firmy, takie jak duże inwestycje, zatrudnianie pracowników, łączenie działów lub wielu firm lub rozwiązanie firmy.
- Podejmowanie decyzji inwestycyjnych: Wynik finansowy jest ważnym wskaźnikiem dla inwestorów, którzy decydują, czy firma może zapewnić im odpowiedni zwrot z inwestycji.
- Relacje z dostawcami i biznesowe: Jest to również interesujące dla dostawców i partnerów biznesowych. Pomoże im ocenić, czy jesteś w stanie spłacić swoje zobowiązania.
- Obowiązek prawny: Właściciele firm są zobowiązani do corocznego obliczania rachunku zysków i strat w ramach sprawozdań finansowych. Jest on również wykorzystywany do obliczania podatku dochodowego od osób prawnych.
Jak ustalić rachunek zysków i strat?
Rachunek zyskówi strat, który podobnie jak bilans i przepływy pieniężne, jest obowiązkową częścią sprawozdania finansowego, pomaga go znaleźć. Zapewnia on przegląd wszystkich kosztów i przychodów poniesionych lub uzyskanych przez firmę. Porównując je, można zobaczyć zysk lub stratę.
Jak obliczyć zysk/stratę firmy?
ZYSK LUB STRATA = PRZYCHODY - KOSZTY
- Jeśli koszty przewyższają przychody (przychody są niższe niż koszty), firma wykazuje stratę (ujemny zysk lub stratę).
- I odwrotnie, jeśli koszty są niższe niż przychody (przychody są wyższe niż koszty), firma osiąga zysk.
Czy osiągnąłeś zysk? Zainwestuj w poprawę i usprawnienie produkcji lub sprzedaży lub wypłać się z firmy (pamiętaj jednak, że istnieją zasady dotyczące wypłaty udziału w zyskach). Czy Twój zysk lub strata jest stratą? Przeanalizuj przyczynę straty i unikaj powtarzania błędów z przeszłości.
Czym są przychody i koszty?
Przychody to zazwyczaj sprzedaż produktów, towarów, usług lub aktywów, ale obejmują również na przykład zakończenie produkcji lub zyski z tytułu różnic kursowych. Są to wyniki działalności firmy.
Koszty, z drugiej strony, reprezentują nakłady firmy, np. koszty wynajmu pomieszczeń i sprzętu, energii, wynagrodzeń pracowników, zużycia materiałów itp. Są one zazwyczaj związane z wypływem aktywów lub zaciągnięciem zobowiązania.
Do celów podatku dochodowego należy uwzględniaćwyłącznie przychody i koszty podlegające odliczeniu od podatku. Możesz "opodatkować" wydatki tylko wtedy, gdy są one wyraźnie związane z Twoją działalnością. Niektóre przychody i koszty nie podlegają odliczeniu od podatku (np. darowizny, koszty reprezentacyjne lub ulgi z tytułu wyceny), a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Jakich rodzajów zysków można się spodziewać?
EBT i EAT
Zysk brutto lub EBT(Earnings Before Taxes), inaczej zwany zyskiem księgowym, to zysk przed opodatkowaniem. Pozwala on ocenić wydajność operacyjną bez wpływu na podatek. EBT jest wykorzystywany do obliczania różnych wskaźników finansowych (takich jak zwrot ze sprzedaży - ROS) lub do planowania i podejmowania decyzji przez kierownictwo.
Po opodatkowaniu EBT daje dochód netto lub EAT(Earnings After Taxes). EAT ujawnia kondycję finansową spółki. Zapewnia jasny obraz rentowności po uwzględnieniu wszystkich zobowiązań podatkowych. Jest on wykorzystywany na przykład przez banki, inwestorów, analityków i dostawców.
EBT (zysk brutto) = wszystkie przychody - wszystkie wydatki
EAT (zysk netto) = EBT (zysk brutto) - podatek dochodowy od osób prawnych
Uwaga: Podatek dochodowy od osób prawnych w Czechach wzrósł z 19% do 21% od 2024 r.
EBIT i EBITDA
Aby określić prawidłową kwotę zysku, należy również wziąć pod uwagę odsetki i amortyzację. EBIT(Earnings Before Interest and Taxes) to zysk spółki przed odliczeniem odsetek i podatków. Wskaźnik ten ocenia wydajność firmy i może być wykorzystywany na przykład do porównywania oddziałów. Nie ma na niego wpływu sposób finansowania (pożyczki, inwestycje) ani obciążenie podatkowe.
Ostatnim rodzajem wyniku ekonomicznego jest EBITDA(Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization). Jest to zysk przed potrąceniem odsetek, podatków, amortyzacji. EBITDA jest jednym z najczęściej stosowanych wskaźników do oceny rentowności spółki. Jest on używany głównie do międzynarodowych porównań spółek, ponieważ nie uwzględnia podatków i odsetek, a także amortyzacji (te pozycje mają różne zasady w każdym kraju).
EBIT = EBT (zysk brutto) - podatek od osób prawnych - odsetki
EBITDA = EBT (zysk brutto) - podatek dochodowy od osób prawnych - odsetki - amortyzacja
Jak najlepiej wykorzystać zysk i stratę!
Zyski i straty są ważnym wskaźnikiem wyników finansowych firm. Można go wykorzystać w różnych sytuacjach, w tym przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych lub planowaniu korporacyjnym. Poświęć więc czas na jego dokładną analizę i usprawnij swoje operacje biznesowe.
Jeśli potrzebujesz porady nie tylko w zakresie zysków i strat, nie wahaj się z nami skontaktować. Jesteśmy niezawodnym partnerem w zakresie księgowości i zajmiemy się wszystkimi obowiązkami księgowymi, w tym rachunkami zysków i strat.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.