Zryczałtowany podatek od sprzedaży: własność osobista a spółdzielcza

Planujesz sprzedaż mieszkania i zastanawiasz się, jak opodatkować ten dochód? Procedura sprzedaży kondominium różni się od sprzedaży lokalu będącego własnością prywatną. Wyjaśnimy, jak prawidłowo opodatkować dochód ze sprzedaży mieszkania własnościowego i spółdzielczego oraz kiedy można całkowicie uniknąć tego podatku.

Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży mieszkania własnościowego

Dochód ze sprzedaży nieruchomości, niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, czy dom, naturalnie wchodzi w skład całkowitego dochodu - podobnie jak wynagrodzenie z pracy lub dochód z działalności gospodarczej.

Dobrą wiadomością jest to, że w tym przypadku podatek nie jest płacony od ceny sprzedaży, ale od zysku (jeśli osiągnąłeś zysk ze sprzedaży). Wystarczy więc odjąć cenę zakupu mieszkania od ceny, za którą je sprzedałeś. Jeśli osiągnąłeś zysk, uwzględniasz go w swoim zeznaniu podatkowym.

Zwolnienie z podatku dla mieszkań będących własnością prywatną

Jako osoba fizyczna nie musisz płacić podatku od dochodu ze sprzedaży prywatnego mieszkania, jeśli

  1. spełniasz "test czasu" - byłeś właścicielem mieszkania przez co najmniej 5 lat (w przypadku nieruchomości nabytych po styczniu 2021 r. obowiązuje dłuższy okres 10 lat);
  2. udowodnisz faktyczne miejsce zamieszkania - mieszkałeś w mieszkaniu przez co najmniej 2 lata przed sprzedażą, ale nie musisz być stałym rezydentem;
  3. planujesz wkrótce kupić nową nieruchomość - wykorzystujesz środki na zakup nowego domu, remont, budowę lub spłatę kredytu mieszkaniowego w ciągu 1 roku od sprzedaży.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą (jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka), a sprzedane mieszkanie było częścią aktywów Twojej firmy, opisane powyżej zwolnienie nie ma zastosowania. Jako firma, zawsze zapłacisz podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości.

WSKAZÓWKA: Przeanalizowaliśmy dla Ciebie prawo i napisaliśmy podsumowanie warunków zwolnienia z płacenia podatku przy sprzedaży nieruchomości.

Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży kondominium

Jednakże, gdy jesteś właścicielem kondominium, nie jest to twój osobisty majątek, ale udział w stowarzyszeniu kondominium, które jest osobą prawną. Sprzedaż mieszkania spółdzielczego nie jest zatem sprzedażą nieruchomości jako takiej, ale przeniesieniem udziału w spółdzielni mieszkaniowej. A takie przeniesienie podlega różnym sekcjom z podatkowego punktu widzenia.

Zysk do opodatkowania oblicza się w podobny sposób, jak w przypadku mieszkania własnościowego. Z jednej strony jest dochód ze sprzedaży udziału, z drugiej strony jest cena zakupu udziału w spółdzielni mieszkaniowej (zazwyczaj historyczna cena zakupu).

Do ceny zakupu nie można jednak doliczyć żadnych dodatkowych wydatków - zazwyczaj są to np. opłaty agencji nieruchomości lub koszty reklamy, opłaty notarialne lub adwokackie, a nawet możliwe do udowodnienia wydatki na przebudowę mieszkania, co potwierdził niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zwolnienie z podatków dla kondominiów

Jako osoba fizyczna jesteś uprawniony do zwolnienia z podatku od sprzedaży mieszkania spółdzielczego tylko wtedy, gdy spełniasz tzw. test czasu. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania spółdzielczego od co najmniej 5 lat, wszystkie zyski z przeniesienia udziału w spółdzielni są zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 4 ust. 1 lit. q) ustawy o podatku dochodowym.

Niestety, prawo nie pozwala na skorzystanie z innych podstaw zwolnienia podatkowego, które można zastosować do mieszkań będących własnością prywatną. Podobnie, zwolnienie z podatku nie dotyczy przedsiębiorców, którzy posiadali udział w spółdzielni mieszkaniowej sklasyfikowanej jako nieruchomość biznesowa.

Co ze zwrotem dochodu zwolnionego?

Gdy Twój dochód zostanie zwolniony z podatku, nie musisz uwzględniać go w zeznaniu podatkowym ani składać go specjalnie dla tego dochodu.

Będziesz jednak musiał wysłać zawiadomienie do urzędu skarbowego, jeśli Twój zwolniony dochód przekroczy próg 5 milionów CZK. Zawiadomienie powinno zdecydowanie zawierać

  • kwotę dochodu (nawet jeśli jest zwolniony);
  • datę uzyskania dochodu;
  • krótki opis sposobu uzyskania dochodu.

Zawiadomienie można wysłać pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki danych. Termin jest taki sam jak w przypadku zwykłego zeznania podatkowego.

Zeznania podatkowe w praktyce

Sprzedałeś mieszkanie w zeszłym roku i wiesz, że nie jest to dochód zwolniony z podatku? W takim razie uwzględnij go w swoim zeznaniu podatkowym jako inny dochód (sekcja 10).

Nasz praktyczny poradnik pomoże Ci prawidłowo wypełnić formularz - lub zlecić przygotowanie zeznania podatkowego naszym specjalistom. Wystarczy napisać do nas korzystając z poniższego formularza.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga