Kategorie
Podatek dla samozatrudnionych: 4 sposoby opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej
Rozpoczynasz działalność gospodarczą i wahasz się, jak opodatkować swoje dochody? W Republice Czeskiej istnieje kilka metod - rejestracja podatkowa, księgowość lub ryczałt dla osób samozatrudnionych. Mamy kompletny przegląd, który pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie, abyś nie płacił więcej podatków niż musisz!
Sposoby opodatkowania dochodów osób samozatrudnionych
Jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą płacisz ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy od dochodów osób samozatrudnionych. Kwoty zależą od tego, ile zarabiasz. Stawka podatku wynosi zawsze 15%, ale możesz rejestrować swoje dochody i wydatki na różne sposoby. Będzie to miało wpływ na wysokość podatku i jego wysokość, dlatego należy dokładnie przemyśleć wybraną metodę ewidencjonowania.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym dostępne są 4 opcje:
Przyjrzymy się teraz wszystkim z nich bardziej szczegółowo - od najprostszej do najbardziej złożonej opcji.
Zryczałtowany podatek
Raz w miesiącu wysyłasz jedną kwotę do urzędu skarbowego. Podatek zryczałtowany ma trzy przedziały, a kwota, którą płacisz, zmienia się z roku na rok. Na przykład w 2024 r. zapłacisz 7 498 CZK w najniższym przedziale. Kwota ta obejmuje składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także podatek dochodowy.
Jeśli spełniasz poniższe warunki, nie musisz nic więcej robić, nie składasz zeznania podatkowego ani raportów do kasy chorych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli chcesz skorzystać z podatku liniowego, musisz się do niego zapisać - instrukcje znajdziesz poniżej.
Warunki skorzystania z podatku liniowego
- Twój roczny dochód z działalności gospodarczej nie przekroczył 2 milionów CZK.
- Nie jesteś płatnikiem VAT, nie jesteś zatrudniony i prowadzisz działalność gospodarczą jako główną działalność.
- Twój dochód poza działalnością gospodarczą wynosi maksymalnie 50 000 CZK (z aktywów kapitałowych, czynszu lub innych dochodów).
- Nie jesteś dłużnikiem w postępowaniu upadłościowym, partnerem w spółce publicznej lub komplementariuszem w spółce komandytowej.
Wady i na co należy uważać
Chociaż nie składasz zeznania podatkowego, musisz prowadzić rejestr swoich dochodów - aby upewnić się, że jesteś zarejestrowany w odpowiednim przedziale, nie zarabiasz więcej niż 2 miliony funtów oraz na wypadek kontroli z urzędu skarbowego. Sposób rejestrowania dochodów zależy od Ciebie, możesz śledzić je w systemie fakturowania lub w arkuszu kalkulacyjnym Excel.
WSKAZÓWKA: Pamiętaj, że w niektórych przypadkach możesz nie być w stanie uniknąć złożenia zeznania. Zwróć na to uwagę i przeczytaj nasz artykuł: kiedy złożyć zeznanie podatkowe.
Minusem jest to, że składając pojedynczy podatek liniowy, tracisz możliwość ubiegania się o ulgi podatkowe (dla współmałżonka, dzieci, osób niepełnosprawnych i innych). W zeznaniu podatkowym nie można również odliczyć odsetek od kredytu hipotecznego ani składek na ubezpieczenie emerytalne i na życie. Korzystając z tych odliczeń, można zaoszczędzić pieniądze na podatkach.
Podatek liniowy jest zatem odpowiedni tylko dla niektórych przedsiębiorców - zwłaszcza tych, których roczny dochód przekracza około 700 000 CZK (dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które mogą skorzystać z 60% stawki ryczałtowej, dla rzemieślników próg korzystności przesuwa się do około 1,3 mln. CZK) i nie mają wielu zniżek podatkowych. Przy niższych dochodach bardziej opłaca się wybrać ryczałt. Dla porównania skorzystaj z kalkulatora podatku liniowego dla samozatrudnionych.
Jak zapisać się na podatek liniowy dla samozatrudnionych?
- Rejestracji można dokonać do 10 stycznia każdego roku. Na przykład: jeśli chcesz skorzystać z podatku liniowego w 2024 r., musisz zarejestrować się do 10 stycznia 2024 r. Jeśli nie zdążysz na czas, będziesz miał szansę ponownie dopiero rok później.
- Jedynym przypadkiem, w którym możesz zostać podatnikiem ryczałtowym w ciągu roku, jest rozpoczęcie działalności gospodarczej. Należy złożyć zawiadomienie o przystąpieniu do systemu ryczałtowego w tym samym czasie, w którym zakładasz firmę.
- System ryczałtowy jest stały, dopóki nie zrezygnujesz lub nie złamiesz warunków.
Zryczałtowane wydatki
Śledzisz tylko swój dochód; w zeznaniu podatkowym rozliczasz wydatki jako procent swojego dochodu (nie musisz tego udowadniać ani przechowywać paragonów). Jest to bardzo prosty i często najkorzystniejszy sposób - otrzymasz wydatki nawet znacznie wyższe niż w rzeczywistości, zmniejszając w ten sposób podstawę opodatkowania.
Płacisz miesięczne zaliczki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a raz w roku składasz deklaracje podatkowe i raporty dla firmy ubezpieczeniowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ČSSZ), na podstawie których ustalane są zaliczki na kolejny rok podatkowy.
Stawki procentowe dla wydatków zryczałtowanych
Rodzaj działalności | Procent wydatków | Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych rocznie |
---|---|---|
Rzemiosło, produkcja rolna, leśnictwo i gospodarka wodna | 80 % | 1 600 000 CZK |
Wolne, związane i licencjonowane zawody | 60 % | 1 200 000 CZK |
Niezależna działalność, na którą nie posiadasz licencji handlowej (np. tantiemy) | 40 % | 800 000 CZK |
Czynsz | 30 % | 600 000 CZK |
Zalety i wady
Zaletą wydatków ryczałtowych jest prawie zerowa administracja w ciągu roku i stosunkowo proste rozliczenie podatku dochodowego dla osób prowadzących działalność na własny rachunek. Wadą jest to, że ryczałt można zastosować tylko do dochodu nie przekraczającego 2 milionów CZK.
Praktyczny przykład: zarabiasz 3 miliony CZK w ciągu roku, a Twoja firma objęta jest 60% stawką ryczałtową. Możesz jednak skorzystać z ryczałtu tylko w przypadku przychodów w wysokości 2 mln CZK. Oznacza to, że koszty podlegające opodatkowaniu wyniosą maksymalnie 1,2 miliona koron (0,6×2 miliony). Całkowita podstawa opodatkowania wynosi zatem 1,8 mln CZK (dochód w wysokości 3 mln CZK minus zryczałtowane wydatki w wysokości 1,2 mln CZK).
Podejmując decyzję, weź pod uwagę, że nie będziesz ubiegać się o żadne dodatkowe wydatki oprócz procentu. Jeśli rzeczywiste wydatki przekraczają procentową stawkę ryczałtową, powinieneś zdecydować się na rejestrację podatkową, w przeciwnym razie niepotrzebnie zapłacisz więcej podatku.
Ewidencja podatkowa
Prowadzisz ewidencję wszystkich swoich przychodów i rzeczywistych wydatków i obliczasz podatek w zeznaniu podatkowym. Jest to opłacalne w przypadku wysokich wydatków związanych z prowadz eniem działalności gospodarczej - im są one wyższe, tym niższa będzie podstawa opodatkowania, a wraz z nią podatek dochodowy. Podobnie jak w przypadku wydatków zryczałtowanych, płacisz miesięczne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz raz w roku składasz zeznanie podatkowe i raporty dla firmy ubezpieczeniowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zalety i wady
- Ewidencja podatkowa jest bardziej wymagająca pod względem administracyjnym niż ryczałt - musisz śledzić wszystkie transakcje gotówkowe i bezgotówkowe, przychody i wydatki, inwentaryzację środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zobowiązania, należności oraz informacje o stanie zapasów na koniec roku.
- Z drugiej strony, możesz ubiegać się o wszystko, czego potrzebujesz do pracy, jako wydatki (oczywiście musisz uzasadnić roszczenie w przypadku kontroli z urzędu skarbowego).
Jak prowadzić dokumentację podatkową
Sposób prowadzenia dokumentacji w celu obliczenia podstawy opodatkowania osoby samozatrudnionej zależy od Ciebie. Możesz korzystać z oprogramowania księgowego, narzędzi online, arkusza kalkulacyjnego Excel lub zatrudnić profesjonalistów, którzy zajmą się Twoją dokumentacją podatkową.
Księgowość
Śledzisz koszty, przychody i wszystkie przepływy finansowe w swojej firmie. Płacisz miesięczne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Raz w roku składasz deklaracje podatkowe i raporty dla firmy ubezpieczeniowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kiedy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma obowiązek prowadzenia księgowości?
- Jego dochód z działalności gospodarczej przekroczył 25 milionów CZK w poprzednim roku kalendarzowym.
- Jest zarejestrowany w Rejestrze Handlowym (zwykle osoby samozatrudnione są zarejestrowane tylko w Rejestrze Handlowym).
- Jest do tego zobowiązany na mocy specjalnych przepisów prawnych.
- Jest wspólnikiem spółki, w której co najmniej jeden ze wspólników prowadzi księgi rachun kowe.
Zalety i wady
Prowadzenie ksią g rachunkowych jest najbardziej wymagającą administracyjnie z czterech wymienionych opcji, ale daje szczegółowy obraz sytuacji finansowej. Z reguły nie można obejść się bez księgowego. Możesz zdecydować się na prowadzenie ksiąg rachunkowych dobrowolnie, ale większość osób samozatrudnionych nie uważa tego za opłacalne - jeśli masz wyższe wydatki, wybierz zamiast tego ewidencję podatkową.
Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ewidencja podatkowa i księgowość to to samo, tak nie jest. Księgowość nie działa tylko na zasadzie przepływów pieniężnych - zamiast przychodów i wydatków, to wydatki i dochody są wykorzystywane do określenia podstawy opodatkowania. Istotny jest zawsze moment uzyskania przychodu lub poniesienia wydatku, a nie moment zapłaty, jak ma to miejsce w przypadku księgowości podatkowej.
WSKAZÓWKA: W następnym artykule szczegółowo omówimy różnice między ewidencją podatkową a księgowością. Jeśli nadal nie są one dla Ciebie jasne, zalecamy ich przeczytanie.
Porównanie: którą metodę opodatkowania wybrać?
W poniższej tabeli porównaliśmy podstawowe parametry różnych metod rejestracji podatkowej dla osób samozatrudnionych. Po wybraniu jednej metody ma ona zastosowanie do całej firmy (sekcja 7 w zeznaniu podatkowym). Nie możesz obliczać niektórych wydatków ryczałtem, a innych fakturą - stosujesz je wszystkie w ten sam sposób.
Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli część dochodów pochodzi z działalności prowadzonej za granicą. Przeczytaj więcej w studium przypadku na temat rezydencji podatkowej dla sportowców.
Parametr | Podatek zryczałtowany | Zryczałtowane wydatki | Ewidencja podatkowa | Prowadzenie ksiąg rachunkowych |
---|---|---|---|---|
Główne warunki | roczny dochód do 2 milionów CZK, osoba niebędąca płatnikiem VAT | brak (ale kwota wydatków, o które można się ubiegać, ma limity zgodnie z powyższą tabelą) | brak | obowiązkowe tylko jeśli roczny obrót przekracza 25 milionów CZK, lub dobrowolne |
Ewidencja przychodów | tak | tak | tak | Koszty i przychody są śledzone w księgach rachunkowych |
Ewidencja wydatków | nie | nie | tak | |
Administracja | zero | niski | średni | wysoki |
Złożenie zeznania podatkowego | nie | tak | tak | tak |
Ubieganie się o ulgi podatkowe | nie | tak | tak | tak |
Składanie raportów do firmy ubezpieczeniowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych | nie | tak | tak | tak |
Odpowiednie dla | Kwalifikowani samozatrudnieni, którzy nie mają wielu zniżek do uzyskania i nie chcą zajmować się papierkową robotą. | Jednoosobowych firm z niskimi rzeczywistymi wydatkami. | Firmy z wysokimi rzeczywistymi wydatkami (np. sprzedaż towarów z marżą poniżej 40%). | Niezalecane, jeśli nie musisz obowiązkowo prowadzić księgowości. |
Nie możesz się zdecydować?
W praktyce najczęściej spotykamy się z opodatkowaniem z wykorzystaniem kosztów ryczałtowych - są one proste i wygodne dla większości osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Pamiętaj jednak, aby obliczyć własną sytuację biznesową. Może się okazać, że masz wyższe wydatki niż te, które otrzymujesz w zryczałtowanej stawce dla samozatrudnionych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w porównaniu tego, co bardziej się opłaca, lub szukasz księgowego do prowadzenia dokumentacji podatkowej lub przygotowania zeznania podatkowego, nie wahaj się z nami skontaktować.
Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.