Nowelizacja prawa zaostrza warunki dla agencji zatrudnienia

Zalety zatrudnienia agencyjnego są wykorzystywane przez wiele dużych firm. Czasem nawet kosztem pracowników delegowanych, którzy w praktyce mają nierówną pozycję w stosunku do pracowników plemiennych. Zatwierdzona nowelizacja ustawy zmienia te warunki. Przeczytaj, jakie są nowe zasady.

Pod koniec kwietnia 2023 r. rząd zatwierdził nowelizację ustawy nr 435/2004 Coll. o zatrudnieniu i powiązanych przepisach, która dotyczy głównie agencji zatrudnienia. Większość zmian ma obowiązywać od początku 2024 roku.

Lepsza ochrona pracowników tymczasowych

Według ustawodawcy zatrudnienie agencyjne ma mieć charakter tymczasowy, ale w praktyce wiele firm nadużywa go. Nowelizacja wprowadza zatem środki zachęcające pracodawców do przyjmowania pracowników bezpośrednio pod swoje skrzydla po upływie określonego czasu.

I tak, pracownicy agencyjni nie będą teraz mogli pracować dla danej firmy dłużej niż 3 lata (w okresie 5 lat). Jeśli firma chce kontynuować z nimi współpracę po tym okresie, powinna zaoferować im status pracowników podstawowych.

Zmiana przynosi większą pewność

Sytuacja pracowników agencyjnych jest często bardzo niepewna. Często mają oni umowę na czas określony, która dotyczy "okresu tymczasowego oddelegowania". Ze względu na takie sformułowanie, niektórzy z nich mogą stracić pracę z dnia na dzień. Nowe przepisy tego zabraniają. Każdy pracownik agencyjny musi teraz mieć umowę na czas określony, w której określona jest dokładna data zakończenia jego zatrudnienia.

Przydzieleni pracownicy są również w gorszej sytuacji, gdy agencja pracy tymczasowej zbankrutuje. Teraz ich niewypłacone wynagrodzenie jest wypłacane przez firmę ubezpieczeniową z obowiązkowego ubezpieczenia agencji dopiero po długim oczekiwaniu. W tym samym czasie pracownicy plemienni mieli lepsze warunki gwarantowane przez ustawę o ochronie pracowników. Poprawka znosi to nieefektywne ubezpieczenie i wyrównuje szanse obu grup pracowników w tej sytuacji.

Bardziej rygorystyczne warunki dla posiadaczy zezwoleń

W celu ograniczenia przypadków, w których agencja zatrudnienia nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych, nowelizacja wprowadza dodatkowe warunki uzyskania zezwolenia na prowadzenie agencji zatrudnienia.

Agencja zatrudnienia musi teraz udowodnić, że jest wolna od długów - państwo nie może rejestrować żadnych zaległości wobec agencji, nie tylko przed złożeniem wniosku o zezwolenie, ale także przez cały okres jego trwania. Aby wniosek miał szansę powodzenia, agencja nie może mieć wcześniejszej "rysy" w postaci grzywny za wykroczenie, które byłoby podstawą do cofnięcia zezwolenia. Jednocześnie państwo sięga pamięcią co najmniej 3 lata wstecz.

Pojawią się również nowe sytuacje, w których Generalna Dyrekcja Urzędu Pracy będzie mogła cofnąć zezwolenie.


W szczególności są to przypadki, w których agencja zatrudnienia:

  • organizuje zatrudnienie z naruszeniem udzielonego zezwolenia; zezwala na nielegalną pracę;
  • zatrudnia pracowników w systemie "shvarcsystem" lub zezwala na takie praktyki;
  • dyskryminuje pracowników;
  • wielokrotnie nie współpracuje z władzami.

Nowe przepisy podnoszą również kwotę k aucji za udzielenie zezwolenia do 1 miliona koron, aby zapewnić, że państwo ma wystarczające rezerwy na pokrycie wszelkich zaległych zobowiązań agencji.


WSKAZÓWKA! Chcesz założyć agencję zatrudnienia? Zaoszczędź sobie czasu spędzonego na chodzeniu po urzędach i kup gotową agencję pracy, która posiada już wszystkie niezbędne zezwolenia.

Zmiany wpłyną również na pojęcie nielegalnego zatrudnienia

Nowelizacja ustawy o zatrudnieniu bardziej szczegółowo definiuje również pracę nielegalną. Dotychczas niektóre firmy zatrudniały pracowników "pod stołem", wykraczając poza zakres ich umów o pracę lub umów zlecenia (zazwyczaj DPP, czyli umów o dzieło). Podczas kontroli pracodawca twierdził, że praca nie była nielegalna, ponieważ pracownik nie pracował dla niego regularnie. I trudno było udowodnić, że ramy czasowe zostały przekroczone.

Nowelizacja uniemożliwia takie sztuczki. Ogólnie rzecz biorąc, praca nielegalna jest definiowana jako czynność mająca cechy pracy zależnej, niezależnie od czasu jej trwania.


Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga