(Nie)pieniężne świadczenia pracownicze: kiedy nie odliczyć od nich podatku?

Wielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom dodatki sportowe, rekreacyjne lub kulturalne. Powód jest jasny - aby zmotywować swoich obecnych lub przyszłych pracowników. Jednak i te świadczenia mogą podlegać opodatkowaniu.

Pieniężne czy niepieniężne - o to właśnie chodzi

Sposób opodatkowania (zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy) różni się w zależności od konkretnego świadczenia. Właściwe podejście wynika z brzmienia ustawy o podatku dochodowym. Nie tylko cel świadczenia, ale również jego forma ma znaczenie dla oceny, czy przychód jest zwolniony z podatku. W większości przypadków świadczenie przyjmuje formę niepieniężną. Jak jednak ją zdefiniować?

Tym zagadnieniem zajął się ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny ("NSA") w opinii nr 7 Ads 31/2021-28. W sprawie tej Sąd rozpatrywał sytuację, w której spółka zwracała swoim pracownikom koszty związane z bonem świątecznym.


Gdyby pracodawca zwrócił bon organizatorowi wypoczynku, mógłby skorzystać z korzystniejszego systemu podatkowego - pracownik uzyskałby zatem przychód zwolniony z opodatkowania, który nie podlegałby obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Tymczasem w sytuacji badanej przez NSA spółka wypłacała kwotę wypoczynku bezpośrednio pracownikom na podstawie udokumentowanych wydatków. A w takim przypadku, zdaniem rządu stanowego i SKO, zwolnienie nie może mieć zastosowania. Ich zdaniem w takim postępowaniu przedmiotowe świadczenie musi być traktowane jako świadczenie pieniężne, czyli przychód podlegający opodatkowaniu.

Podatki po prostu

Potrzebujesz porady w zakresie podatków? Możemy pomóc Ci w prowadzeniu księgowości. Wystarczy skontaktować się z nami za pomocą poniższego formularza.

Dane do kontaktu

Napisz do nas, a my
odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i stosuje się do niej zasady Google polityki prywatnościwarunków korzystania z usługi

Wiadomości z naszego bloga